Dünya Bankası: Bölge büyüme çökme ile karşı karşıya

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Güneydoğu Avrupa’da yüz altı ülkede, euro bölgesinde artan kargaşa ortasında büyümenin keskin bir yavaşlama bu yıl riski, Dünya Bankası uyardı. Bankanın raporu – kapsar Arnavutluk , Bosna-Hersek ,Kosova , Makedonya , Karadağ veSırbistan – olumsuz borç dinamikleri tersine çevirmek ve daha dinamik uzun vadeli büyüme için bir vakıf kurmak için sürekli mali konsolidasyon çağırdı.

***

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) içinde bir otoyol bypass inşaatı finansmanı için 35 milyon avroluk bir krediyi onayladığını Pazartesi (11 Haziran) yaptığı açıklamadaArnavutluk . Proje Tiran, Durres ve bağlayan ana kuzey-güney ekseninde geliştirilmelidir kalan son bölümünde ise çift iki şeritli otoyol, ve 22km bina içerir Yunanistan .

***

Her dört bir kurumsal banka hesaplarına birini Karadağ borçlarından dolayı bloke edilmiştir, Podgorica Merkez Bankası Cuma (8 Haziran) açıkladı. 419m euro küçük bir ülke miktarlarda şirketlerin toplam borç.

***

Yunanistan Pazartesi (11 Haziran) üzerinde İş Insider tarafından yayınlanan bir temerrüt riski, karşı karşıya ülkelerin bir listesinin başında yer alıyor. Kıbrıs. Üç numaraya şu Kıbrıs da 2012 finansal ihtiyaçlarını karşılamak için Rusya’dan 2.5 milyar avroluk kredi aldı, ancak 2013 yılında olgunlaşan borç ekstra bir € 2200000000 vardır.

***

Bulgar parlamentosu Cuma (8 Haziran) 950m euro değerinde beş yıllık bir egemen tahvil ihracı onayladı. Fonlar Ocak ayında nedeniyle bir hükümet borcunu ödemek için gereklidir.

***

Bir IMF heyeti Kosova’da ilk gözden geçirmenin tamamlanması amaçlayan politikaların bir paket üzerinde yerel yetkililer ile bir anlaşma ulaşmıştır ülkenin 106m avroluk stand-by düzenlemesi, Fon Pazartesi (11 Haziran) söyledi. Gözden geçirmenin tamamlanması Priştine 46 milyon euro erişim sağlayacaktır. IMF parça üzerindeki makro ekonomik ve mali politikaları tutmak için ülke övdü ve mevcut uluslararası ortamda esneklik gösteren.

***

Turizm gelirleri Romanya’nın son dört yılda% 16 oranında düşmüş, PwC Romanya tarafından yapılan bir çalışmada Pazartesi (11 Haziran) üzerinde saptandı.Geçen yıl, sanayi geliri 1.5 milyar milyon euro. Rapora göre, düşüşün küresel ekonomik ve finansal krizde yabancı ziyaretçi sayısı düşük kaynaklanmaktadır.

***

Türkiye’de tam olarak Nisan 2013 ile IMF’ye borç geri ödeyecek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta İstanbul’da söyledi. 2002 yılında, ülkenin borçları 23500000000 $ tutarındadır. Şu anda bu miktar 1,7 milyar dolara indirdi edilmiştir.

(Çeşitli kaynaklar – 06/06/12-13/06/12)


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.