Yurtdışı Türkler Başkanlığı’nın İlk Şubesi İzmir’de Açılacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Ak Parti İzmir Milletvekili ve TBMMDışişleri Komisyonu Üyesi Rifat Sait,İzmir’in adeta dışişleri üssü olacağını, önümüzdeki günlerde yurtdışında önemli bir yere geleceğini söyledi. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen “Yurtdışı Türkler” adlı sivil toplum kuruluşları toplantısına katılan Sait, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ve Yurtdışı Türkler Başkanı Kemal Yurtnaç ile birlikte soydaşların sıkıntılarını ve projelerini dinledi. Yirmi ülkeden gelen 500 Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisiyle görüşen Sait, istişare çalışmalarına katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın basın toplantısında da bulunan Milletvekili Sait, İzmir’le ilgili dışişleri çalışmaları hakkında müjde verdi. Dışişleri Bakanlığı’nın İzmir’e yakın zamanda temsilcilik açtığını hatırlatarak, her yıl yapılan büyükelçiler toplantısının önümüzdeki yıl İzmir’de düzenleneceğini söyledi. Başbakanlık’a bağlı kurulan Yurtdışı Türkler Başkanlığı’nın ilk şubesini İzmir’de açacağını aktaran Sait, bunun için Konak ilçesi Alsancak semtinde bir yer tutulduğunu ifade etti. Bu kurumun daha çok yurtdışından gelip İzmir’de okumakta olan Türk soylu öğrencilerle ilgileneceğini ifade ederek, yurtdışındaki soydaş ve akraba topluluklarıyla yakın temas kurulacağını, meseleleriyle ilgilenileceğini belirtti.

Rifat Sait, Meclis Dışişleri Komisyonu’ndaki tek İzmirli vekil olduğunu hatırlatarak, İzmir’i dışişlerinde önemli bir marka yapmak istediğini, bunun için çaba sarf edeceğini söyledi. Önümüzdeki günlerde kurulacak olan Güney Doğu Avrupa (Balkan) Ülkeleri Parlamentolar Asamblesi Sekretaryası’nın da İzmir’de olmasının beklendiğini, bunun için Kemeraltı Çarşısı’ndaki eski Parlamento binasının düşünüldüğünü belirten Sait, sonuçlandığında İzmir’in, Balkanlar’ın merkezi olacağını vurguladı.
Ak Parti Milletvekili Sait, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla sonbaharda İzmir’de, 1. Balkan Şurası düzenlemek istediklerini de belirterek, buna 12 Balkan ülkesinden devlet ve hükümet başkanlarının davet edileceğini söyledi. İzmir’in EXPO 2020 adayı olduğunu da hatırlatan Sait, Dışişleri olarak iyi bir kulis yapmak gerektiğini ifade etti.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.