Sofya Camisinde Ramazan

Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya’da ibadete açık tek camii olan Kadı Seyfullah Banya Başı Camii Ramazan ayı boyunca müslümanlarla dolup taşıyor. 45 yıl boyunca totaliter rejimin ateist politikası döneminde cemaatsiz kalan camii, bugünlerde en parlak dönemini yaşıyor. Özellikle Cuma ve Bayram namazlarında camii önündeki kaldırımlar da namaz kılan insanlarla doluyor. Bir yıl önce ırkçı Ataka partisi milliyetçileri cemaati taş yağmuruna tutup, çirkin saldırıda bulunsa da, Bulgaristan’da yaşayan binlerce müslüman bu provokasyonlara kapılmadan, bu günlerde de Ramazan ibadetlerini huzurlu bir ortamda ifşa ediyor.
VEDAT AHMET: DİYANET 25 DİN GÖREVLİSİ GÖNDERDİ

Başmüftü Yardımcısı Vedat Ahmet Sofya Camiide hem kadınlara, hem erkeklere mukabele yapıldığını, Kuran-ı Kerim okumaları ve dualarla gün boyu bu İslami mabedin boş kalmadığını anlattı. Aynı zamanda talep karşısında Camide Kuran kursları da düzenleniyor. Tatilden dolayı Sofyadaki çocukların şehirdışında bulunmasına rağmen, gene de yaz kuran kurslarının rağbet gördüğü ve her gün düzenlendiği anlaşıldı. Kız ve erkek çocuklara özel yaz kursları Ramazan ayınca devam ediyor.

Erdal İlhan – Diyanetın Ramazan için Sofyaya atadığı vaiz

Her sene Başmüftülüğün daveti üzerine Türkiye Diyanet İşleri  Bulgaristan’a vaizler gönderiyor. Bu yıl da 25 hoca, imam ve dini görevli geldi, ülkenin farklı bölgelerine gönderildi. Bütün bölge müftülüklerinde Türkiye Diyanetin gönderdiği imamlar görev yapıyor.
MISIR’DAN DA DİN GÖREVLİLERİ VAR
Sofya camiide birkaç yıldan beri gelenek haline gelen bir başka uygulama da var. Türkiye’den başka her yıl Mısır’dan da Kuran-ı Kerim okumak üzere Mısır’dan da dini görevliler davet edilyior. Vedat Ahmet, Mısır’ın anlamını şu tabirle anlattı: Kuran-ı Kerim Mekke’de indi, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı diye bir tabir var. Mısırlıların güzel Kuran okuduğu ve bu yıl Mısır Din İşleri Bakanlığından üç din görevilsinin gönderidliği bildirildi. Onlardan ikisi Ramazan boyunca tarihi 1566 yılına dayanan Osmanlı Yadigarı Sofya Camiinde güzel okumalarıyla Kuran seslerini yükseltiyor.
Sevda Bilge I Ajans Bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.