29 yıldır acısı hala taze: Srebrenitsa Katliamı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bugün Bosnalı Müslümanların tarihte yaşadıkları en büyük acılardan biri olan Srebrenitsa Katliamının yıl dönümü. Binlerce Müslümanın katledildiği yüz binlercesinin zulme uğradığı bu acı olayın üzerinden 29 yıl geçse de acısı hala taze.

Srebrenitsa Katliamı’nın 29. yılında, 11 Temmuz’da yaşanan bu insanlık dışı olayın kurbanlarını anarken, onları asla unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz. 1995 yılında Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde yaşanan bu soykırımda, en az 8.372 Boşnak sivil acımasızca katledildi. Bu olay, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan en büyük soykırım olarak tarihe geçti.

Srebrenitsa’da yaşanan bu trajedi, insanlık onurunun ayaklar altına alındığı, binlerce masum insanın yaşamını yitirdiği karanlık bir dönemdir. 11 Temmuz günü sadece Srebrenitsa’da değil, tüm dünyada bir yas ve anma günüdür. Bu gün, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen bu soykırımın unutulmaması ve bir daha asla tekrarlanmaması için bir uyarıdır.

Bugün, Srebrenitsa kurbanlarını anarken, adaletin yerini bulması ve böyle trajedilerin bir daha yaşanmaması için çalışmaya devam etmeliyiz. Bu vesileyle, yaşamını yitiren tüm kurbanları rahmetle anıyor, ailelerine sabır diliyoruz.

Srebrenitsa Katliamı’nı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği


İçeriği Paylaş