İsim Denklik Belgesini nasıl alırım?

S.S.S.
İçeriği Paylaş

İSİM DENKLİK BELGESİ

1- İsim denklik belgesi taleplerinin doğrudan ilgilinin yerleşim yerinin bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüğüne yapılması gerekmektedir. Nüfus Müdürlüğünce, talepte bulunan kişinin Türk vatandaşlığını kazanmadan önceki ad ve soyadının nüfus kaydında bulunup bulunmadığı incelenir, var ise denklik belgesi düzenlenerek verilir.

2-  21.04.2017 tarihinden itibaren isim denklik belgeleri sadece ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştır.

Not: 21.04.2017 tarihinden önce Ankara NVİ Genel Müdürlüğü’ne müracaat edip henüz isim denklik belgeleri eline geçmemiş olanlar, bağlı oldukları ilçe nüfus müdürlüklerinden bu belgelerini alabilecekler.

Aşağıdaki dosyayı indirerek örnek dilekçeye ulaşabilirsiniz.

İsim Denklik Belgesi


İçeriği Paylaş

117 thoughts on “İsim Denklik Belgesini nasıl alırım?

 1. E peki Turk vatandasligimi almadan onceki isim ve soyisim dogum belgemdeki isim soyisim kaydima eklenmemis ise hangi yola basvurmaliyim? Aciklayabilirseniz cok memnun olacagim?

 2. Ben ozbekistan dogumluyum. Ozbekistan dogum belgemde farkli isim soyisimleyim. Turk kimligimde ise tamammen farkli isim, soyismim ise kisaltilmis bir sekilde. Ankara ya yazdigim dilekcede dogum belgemdeki isim ve soyismimim arsive eklenmedigi tarafima mektup ile bilgilendirme yapildi. Suan yurt disinda oturuyorum ve burada herhangi bir oturma izni kimlik almam mumkun degil. Cunku benden dogum belgemide talep ediyorlar. Dogum belgem elimde fakat gosteremiyorum. Dogum belgem ve kimligim tamamen farkli. Sormak istedigim hangi yolu, ne tur bir imkan ile dogum belgemdeki ismimle kimligimdeki isim soyisimli kisinin ben olduguna dair bir belge alabilirim. Tesekkur ederim cevabinizi bekliyorum mumkunse. Isim denklik belgesi?

   1. 1930 yılında Silistre Romanya’ya bağlıymış daha sonra Bulgaristan a bağlanmış.Simdi sorum şu çifte vatandaşlık için hangi ülkeye başvuracak.
    Teşekkürler

    1. Romanya vatandaşıydı, ayrıca Romanya göç eden vefat etmiş olsa bile üçüncü nesle kadar doğrudan vatandaşlık veriyor.

 3. ” Nüfus Müdürlüğünce, talepte bulunan kişinin Türk vatandaşlığını kazanmadan önceki ad ve soyadının nüfus kaydında bulunup bulunmadığı incelenir, var ise denklik belgesi düzenlenerek verilir.” Peki ya yoksa nasil alinir?

   1. 22-02-2019 tarihinde Sefakoy-kucukcekmece deki ic isleri bakanligi nüfus mudiurlugune asagida ekte bululan dilekçelerle babam ve dedem icin isim denklik belgesi başvurusu yapmış bulunmaktayım. Uzerinden 18 ay gecmesine rağmen olumlu ve olumsuz bir cevap alamamaktayım.
    Her hafta internetten durumu kontrol ediyorum
    Ilk etapta 11-mart 2019 belgenin düzenlenip duzenlenmeyecgi hakkında ilgili birime gönderildiği konusunda mesaj almışken,
    Son 17 aydır başvurumun ilgili birime aktarildigi ve inceleme-degerlendirme aşamasında olduguna dair sürekli ayni mesajı almakta olup bunun disinda bir gelişme olmamaktadır.
    Bu sırada babama ait orijinal doğum kağıdını bulmuş ve Romen resmi makamlarınca apostili ettirmiş bulunmaktayım.
    Babama ait doğum belgesini ve Romen makamlarınca apostili edilen resmi evrakları sunmak için Sefakoy-kucukcekmece deki ic isleri bakanligi nüfus mudiurlugune sunmak istememe rağmen 18 ay önce yapılan başvurunun sonuçlanmaması sebebiyle bu evraklarla yeni başvuruda yapamayacağım söylendi.
    ne yapmam gerekli ?
    teşekkürler.

 4. Bulgaristan doğumlu annem için ism denklik belgesi başvurusu yaptım cevap olarak bulgaristan pasaportunun scane edilmiş halini gönderdiler belgeleri kaymakamlıktan apostil kaydı yaptırdım bundan sonraki işlemler için ne tür bir yol izlemeliyim.

 5. merhabalar isim denklik belgesi için başvuru yaptık kurban bayramından 1.5 hafta önce hala gelmedi ortalama ne kadar sürede veriliyor bi bilginiz varmı . Kesin gerekli belgemi 1989 göçmeniyiz vatandaşlığı geri almak için.

 6. merhaba,
  1938 senesinde büyükannemler(annemin ananesi yani) ATATÜRK’ün yardımıyla TÜRKİYE’ye göç etmişler. ölen büyükannemin kimliğinde SİLİSTRE yazmaktadır, geldiğinde 17-18 yaşlarındaymış. şuan annem torunu olarak vatandaşlık hakkından yararlanmak istiyor, kızı olarak bende aynı şekilde. bu konu ile ilgili olarak nasıl bir yol izlemeliyiz. yardımcı olabilirmisiniz.

  1. işiniz zor, şansınız az. Göç eden ninenin oradaki vatandaşlığı silinmemişse onun çocuklarınn hakkı var. Ama bir de bu bölge o yıllarda Romanya idi galiba, emin değilim. Romanya idiyse, sizin neneniz zaten BG değil Romanya vatandaşı idi göçten önce

 7. Merhaba kolay gelsin, biz isim denklik belgesi çıkarıyoruz babannem için, çıkacak muhtemelen çünkü doğum yeri bulgaristan görünüyor nufusta. Peki denklik çıkardıktan sonra neler yapmamız gerekiyor? Hangi aşamaları izlemeli belgeleri almalıyız, yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler.

  1. 0 262 324 06 24 no’lu telefondan Sevginar hanımla görüşünüz. verdiğiniz bilgiler cevap yazmam için yeterli değil

  2. merhaba ısım denklık belgesını nasıl talep ettınız ? yardımcı olur musunuz ? ısım denklık belgesı dıye verfdıklerı evrakta babam adına dolduramıyorum kendı adım ıcın de olmuyor ? yardımcı olur musunuz ?

 8. Merhaba. Romanya vatandaşlık işlemleri için, orada doğup 1940’da Türkiye’ye gelmiş ve şu anda 96 yaşında olan olan anneannem adına isim denklik belgesi almak üzere başvurabilir miyim? Orada doğum belgesini bulduk ancak doğum belgesini vermek için bu belgeyi talep ediyorlar. Elimde muhacir kaydı ve tabiiyyet beyannamesi var. Teşekkürler

 9. merhabalar
  benim babam 1935 silistre (eski romanya)göçmeni 1938 de göç etmişler ,fakat bununla ilgili sadece türk nufus cuzdanı var benimde vatandaşlık hakkım doğuyor mu nasıl bir yol izleyebilirim.
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 10. Bulgaristan oturum belgemi evli olduğum dönemdealdım soyadım eşimin soyadı şimdi boşandım baba soyadıma değiştirmek istiyorum benden böyle bir isim denklik belgesi istiyor bulgar hükümeti ama burada ne oldunu ve nerdenen alınacağını bilmiyorum nasıl bir belge oldunuda anlamadım bir yol gösterirmisimiz

 11. Merhaba,benim babam 1979 Bulgaristan göçmeni doğum yeri orası. çifte vatandaşlık için isim denklik belgesi alması gerekiyormuş. Ne kadar sürede sonuçlanıyor ve ücreti varmıdır ?

 12. Esim bulgaristan dogumlu. Turkiyede nufus kayitlarinda sadece dogum yeri bulgaristan gorunuyor. Elimizde dogum evraki var. Anneside cifte vatandas. Esime ve cocuklarima cifte vatandaslik almak icin ne yapmam gerekiyor.

 13. Merhabalar, dedem 1921 yilinda Tutrakanda dogmus. O zaman romanyaya aitmis. 7 yasinda Turkiyeye gelmis. Annem vatandaslik almak istiyor. arkasindan da ben. Nasil bir yol izlemeleyiz? Romence bilmek zorunlu mu?
  Sevgiler

 14. merhabalar dedem ( babamım babası ) 1921 yılında bulgaristan ŞUMNU da domuş nufüs kütüğünde çıkıyor ancak 7 yaşındayken Türkiyeye göç etmişler . Dedem ve babam hayatta değil oyüzden soyadı denkliği için direk ben başvuru yapabilirmiyim?

 15. Merhabalar benim dedem 1934 Romanya Köstence doğumlu elimizde birçok belge ve doğum belgesi mevcut piyasada çifte vatandaşlık işini yapan birsürü avukat mevcut fakat fiyatları 4000 8000euro arası değişiyor belgeleri kendimiz toparlasak avukata bağlı olmadan başvuru yapabilirmiyiz?

 16. Merhaba.Benim dedem 1930 Varna doğumlu ve Türkiye de vefat etti.İskan belgesi ve muhacir kağıdı elimde,isim denklik belgesini bekliyoruz.Bu şekilde babama Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyiz?Dedemler göç olarak değil,kaçarak gelmişler,vatandaşlığı silinmemiş olabilir mi ve eğer silindiyse yine de geri alabilir miyiz.?

 17. Merhaba, Ananem 1929 ROMANYA doğumlu, 1937-1938 gibi Türkiyeye gelmişler, T.C kimliğinde doğum yeri Romanya olarak yazıyor.Dün nüfus müdürlüğünden isim denklik başvurusu yaptım, eş zamanlı yürütmem gereken başka işlem var mı? Romanya Elçilik/Konsolosluk gitmeme gerek var mı?Torunu olarak ben 2.kuşak olduğum için direk çifte vatandaşlık alabiliyormuşum diye öğrendim (Annem, Ananem Sağ). İşlemler uzun sürüyormuş, devlet arşiv kayıtları muhacırlık belgesi vs. bilgi verilirse almam gereken evraklar için başvuru yapacağım.Teşekkürler

  1. Merhabalar, ben de babanem için süreç başlattım ama elimizde maalesef evrak olmadığı için uzun bir yolculuk olduğunudüşünüyorum. Tecrübelerimizi ortak paylaşabilirsek çok sevinirim. İletişime geçmek isterseniz adresim nilurgup@yahoo.com

 18. Babam 1942 Bulgaristan Doğumlu 22/12/1950 de göç etmişler çifte vatandaşlık alabilirmiyim.

 19. Merhabalar biz isim denklik belgesi için başvurduk ilçe nüsüf müdürlügüne burda yok dediler Ankaradan gelicek dediler 2 ay bekledik sonra red cevabı geldi Ankaradada yokmuş bg den gerekli evrakları aldık tekrar başvur Ankaraya 2 hafta oldu hala bi cvp yok siz bi bilgi verebilirmisiniz nekadar sirede geliyo die

 20. Merhaba, ben Babanem üzerinden vatandaşlık almak istiyorum.Kendisi 1950 yılında göz etti .Denklik belgesi talep ettim fakat nufüs müdürlüğü vatandaşlık dosyasında kimlik bulunamadığı için Bulgaristan dan kimlik bilgilerinin alınıp çevirisinin yaptırıp apostili olarak talep etti.Ancak bu şekilde üç isim belgesi verilebilirmiş.Bulgaristan dan hangi kuruluştan nasıl temin edebilirim.Babanem kimlik vs herşeyin devlet tarafında alınıp TC kimliği verildiğini söyledi.

 21. Vatandaşlık genel müdürlüğünden 2 kez Romanya doğumlu annem için,bir kez de dedem için isim denklik belgesi istedim.Her seferinde de vatandaşlık dosyası bulunamadığı için düzenlenememiştir yanıtı aldım.Ne yapacağım ? Çifte vatandaşlık için dogum belgesi hazır ama ben isim denklikte takıldım kaldım.Yardım ederseniz çok sevineceğim.Saygılar….

 22. Merhaba babam18.08.1950 bulgaristan göçmeni rahmetli oldu ben bulgaristan vatandası olmak istiyorum fakat babamın isim denklik belgesi çıkmıyor red cevabı geldi onlarla 2 yaşında gelen abimin isim denklik belgesi çıkıyor neden olabilir acaba ? birde devlet arsivlerinde aldığımız muhacir belgesiyle isim denklik belgesi çıkabilirmi nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba teşekkürler.

  1. anne baba ve çocuklar göç pasaportunda birlikte yazılıdır. Fotoğrafları birliktedir. Oğulun çıkıp babanın çıkmaması olur şey değil, bir hata söz konusudur diye düşünüyorum

 23. Merhabalar dedemin babası 1887 yılında Bulgaristan Filibe doğumlu nasıl bir yol izlemeliyim? Sizce benim Bulgaristan vatandaşı olma ihtimalim var mıdır? Yapacağım ilk şey ne olmalı?

  1. İhtimal çok düşük, 1. dedenin babasının vatandaşlığının silinmemiş olması lazım, 2 o taktirde sizin dedeniz alabilir, 3 ondan sonra babanız sonra siz.
   Temel şart ilk gelenin BG vatandaşlığının silinmemiş olması ve onun çocuğunun sağ olması ayrıca ilk gelen kişinin isim denklik belgesinin bulunması gerekir. Çok zor

 24. Merhaba,ilk cocugumu vatandaş yaptık. Şimdi ikinci çocuğu da yaptırmak istiyorum.ilk çocukta isim denklik belgesi istememislerdi. Şimdi ise ikinci için istiyorlar. İsim denklik başvuruma gelen cevapta BG’den doğum belgesi ve isim denklik belgesi istemişler apostillenmiş şekilde. Babamda muhacir kağıdı var.bu belge ile bg’ye gitmeden olur mu?

 25. Merhaba benim babam, dedem ve babaannem 1953 yılımda iskeceden gelmişler. Babam vefat etti, Ben şimdi denklik belgesiyle onun ütünden Yunanistan vatandaşlığına başvurabilirliyim acaba?

 26. Merhabalar,

  Karşıma ilk defa çıkan bu isim denklik belgesi gerçekten de uğraştırıcı bir işe benziyor. 1987 yılında Bulgaristan’ da doğdum ve çifte vatandaşım. 2 yaşımdaki kızımı da Bg vatandaşlığına geçirmek istiyorum. Lakin isim denklik beni sıkıntıya düşürüyor.

  Nüfus müdürlüğünden sorgu yaptık çıkmadı, ilgili kişi denklik için başvuruda bulundu. E devlet üzerinden sorgu yapıyorum 2 hafta oldu hala incelemede gözüküyor. İlk defa Türkiyeye tezkere ile gelmiş ve sonra kimliğimizi almışız. Kayıtlarda mutlaka olması gerekiyor; ama tahminimce çıkmayacaktır!!!

  Ne kadar süre daha beklemeliyim sizce?

  Çünkü bir yakınım kimliği nerden aldıysan oraya git biraz diş göster arşivlere baktır ve anında orada çözebilirsin gibi bir telkinde bulundu.

  Sizce en son çare bunu denemeli miyim?

  Çok teşekkürler,

  1. Ben de 1984 Bg doğumluyum, adım da Bulgar adıyla hala Bg pasaportunda. Ben de çocuklarımı çifte vatandaş yaptırmak istiyorum. Ama önce Türk adı almak istiyorum Bulgaristan’a da. Önceden bir Türk adım olmadığı için ne yapmalıyım acaba?

 27. Merhaba esim 31.12.2017 tarihinde esim vefat etti esimin annesi 87 yilinda vefat etmis yalniz sirbistan dogumli 10 aylik oglum var babaanneden dolayi cift vatandas yapabilir miyim.?gerekli evraklar nelerdir nasil temin edebilirim?konu hakkinda yardimci olabilirmisiniz?

 28. Merhaba. Portekiz’e erasmus için gideceğim. Çift vatandaşım bulgar pasaportum var öğrenciyim. Okulum isim denklik belgesi al nüfus müdürlüğünden dedi fakat türkiyede bulgar vatandaşı olarak kayıtlı değilim. Ne yapmam gerekiyor? Bulgaristan’dan isim denklik alsam yeterli olur mu, notere çevirtmem mi gerekir?

  1. Yaşadığın ilçenin Nüfus Müdürlüğünden İsim Denklik Belgesi alabiliyorsun. Çİft vatandaşım diyorsun, yani aynı zamanda TC vatandaşısın, isim denklik belgeni alabilirsin…

 29. Merhaba
  Ben 19 yaşındayım ve yös e ( yabancı öğrenci sınavı üniversite ) girmek istiyorum bursada doğdum aynı zamanda bulgaristan vatandaşıyım , izinli olarak vatandaşlıktan çıkmam için bulgaristandan resmi kurumdan bulgar pasaportumla türk kimliğimdeki bilgilerin aynı kişiye ait olduğunu gösteren belge almam gerekiyor , bu belge normal isim denklik belgesi mi ( Udostoverenie za İdentiçnost na İmena ) yoksa farklı bir adı var mı ?

 30. merhabalar ben dedem için isim denklik belgesi istedim bulgaristanda buldugum belgelerin turkce tercumesini de ankaraya gonderdim fakat gelen belgede önceki uyrugu romanya olarak isim denklik belgesi geldi dogum yeri olarak bulgar evraklarında dolno prahovo yazıyordu sizce bu normal mi?

  1. Dedeniz doğduğu sırada o topraklar Romanya’ya ait imiş. Burası eğer kuzey Bulgaristan’da ise, zira kuzeyde Dobruca bölgesi 2. dünya savaşından sonra Bulgaristan’a geçti

 31. iyi günler babam 1910 da üsküp ten göc etmiş bizler düzce doğumluyuz babam rahmetine kavuşmuş bulunuyor . bizim isim denklik belgesi ile vatandaşlık alabilme imkanım varmı. teşekkürler. saygılar

  1. Alamazsınız. Makedonlar Makedonya doğumlu Türklere bile oturum ve vatandaşlık vermiyor.

  2. Arif Bey merhaba,
   Bende üsküp biliyordum ama isim denklik belgesi talep ettim. Doğum yeri preşova çıktı. Yugoslavyanın dağılmasından sonra preşova sırbistanda kaldığı için işlem yapabiliyorum. Bence babanızın adına bir isim denklik talep edin.
   Bilgilerinize

 32. Merhabalar,
  Annem 89 Bulgaristan göçmeni. Çift vatandaş olabilmesi için isim denklik belgesi çıkmıyor. Göçmen kağıdı varken kimliğini almadan evlenip Türk vatandaşlığına geçmiş.; ilk kimliğini babamın soyadıyla almış. Bu durumla ilgisi olabilir mi? Bulgaristan dan doğum kağıdı alıp burada işletirsek oluyormuş. Doğum kağıdını alabilmek için de isim denklik belgesi istiyorlar. Bu durumu nasıl çözeceğiz?

  1. Anneniz Bulgaristan’a gidip doğum belgesini alacak. kendisi gitmeli…Удостоверение за раждане bulgarcası
   Bunu Bulgaristan’da Apostil yaptıracak

 33. merhabalar
  isim denklik belgesine ilçe nufus müdürlüğünden başvurdum fakat olmadığını söylediler ve dilekçe yazarak genel müdürlüğe yolladıla. 5 ay oldu hala bi netice yok. ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz lütfen

 34. Merabalar
  Ben isim denklik için ilçe nüfus müdürlüğünden başvuruda bulundum fakat olmadığını söylediler ve dilekçe yazarak ankara genel müdürlüğe yolladılar. 5 ay geçti hala bi netice yok. İnceleme değerlendirme diyor sadece. Ne yapmak gerekiyor yardımcı olacak biri varmı aranızdan

 35. Merhabalar, annanem 1936 Romanya doğumlu. 2 yıl sonra Türkiye’ye göç etmişler. Romanyadan doğum belgesini araştırıyoruz. İsim denklik belgesi ve doğum belgesi bulunursa vatandaşlık alma şansımız var mı? Devlet arşivlerinden muhacir kayıtları belgelerine ulaşmamız tavsiye edildi. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

 36. Merhaba
  Vakit ayırarak bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
  Birkaç sorum olacak;
  Nüfus işlerinden isim denklik alamadığımızda nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Bulgaristan eski adı NEVRAKOP şimdi GOTSE DELCHEV doğumlu fakat vefat eden dedem için doğum belgesi temini yada vatandaşlığını gösterir belgelere nasıl ulaşabilirim?

 37. Merhaba 1983 yugoslavya radoviş dogumluyum 1988 Türkiye ye göçmüşüz bizde çifte vatandaşlıktan yararlanabiliyormuyuz

  1. Makedonlar Türklere vatandaşlık vermemek için her yolu deniyor. Ancak siz Makedon vatandaşı olarak gelmişsiniz Türkiye’ye… Vatandaşlığınız hala devam ediyor olabilir. Oradaki kayıtları kontrol ettirerek öğrenebilirsiniz. Vatandaşlığınız devam ediyorsa, kimlik pasaport vs. alabilirsiniz.

 38. Selamlar
  Benim babam 1931 de Romanyadan Türkiyeye gelmiş ve vatandaş olmuş. İsim denklik için ilçe nüfus müdürlüğüne 10 ay önce başvurdum. Romanya devletinden 15 günde aldığım apostilli doğum belgesi, göç eski olduğu için lazım olacak diye devlet arşivini açtırdım ve tüm belgelerin ıslak imza kaşeli suretini aldım. Postacı ilçe
  sadece baktı ve bir şey almadı. Bir şey bilmeyen elemanlar herhalde.
  Sorunca hala işlem sürüyor deniyor. Çözülmesi için ne yapmalı?

 39. merhabalar dedem bulgaristan tirnovodan göç etmiş türkiyeye vukaatlı nüfus tablosu çıkarttığımda dedem bulgaristan tirnova 01/07/1942 doğumlu çıkıo 2004 yılında türkiye de vefat ettim annem dedemin üzerinden yada anneannem bulgaristan vatandaşlığı alabilirmi birde bağlı olduğumuz ilçe nüfusa gidiyorum isim denklik belgesi istiyorum kritere uygun değildir. diye cevap alıyorum nüfustaki kişilerde pek anlamıyor acaba isim denklik çıkmaması mümkünmü eğer isim denklik çıkmassa ne yapmam lazım yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 40. Merhaba Bayram Hocam.
  Dedem 1914 Sırbistan Preseva doğumlu.10’lu yaslarinda iken gayrimenkullerini Sirbistanda birakarak ailece Turkiyeye gelmisler.Sırbistan vatandaşı olmak istiyorum .Benim vatandasliga gecmem icin nufus nudurlugunden denklik belgesi isteyerek girisimlere basladik ama kanbağı uzerinden vatandaslik istedigimiz bu süreçte babam sağlık sebepleri dolayısıyla aksiyon alamıyor.(Nüfus mudurlugune dahi zoraki gelebildi)Babam vatandaşliga geçmeden ben gecebilirmiyim.

  1. Maalesef bu konuda bilgim yok, Sırbistan Konsolosluğu ile görüşüp sağlıklı bilgi almanızı tavsiye ederim

 41. Merhabalar . 1989 göçmeniyim. Yaklaşık 6 ay önce isim denklik belgesi için başvurdum ama hala bir sonuç alamadım. Nüfus müdürlüğü dışında başka bir yerden belge alabilir miyim acaba diye soracaktım?

 42. Merhabalar bsna yardimci olurmusunuz ben Bulgsristan dogumluyum 1989 sinir disı edildikten sonra hic bulgaristana girisim olmadi ve simdi cifte vatandas olmak istiyorumama isim denklik begesi istiyorlar ozaman resit olmadigim icim annemin pasaportuyla giris yaptim simdi nasil alabilirim yardimci olurmisunuz

 43. bulgaristandan vatandaslik almak icin ölen babamın denklik belgesi gerekli onu nereden basvurup alabilirim

 44. Merhaba
  1951 muhtemelen haziran dönemi göçmenlerinin Bulgaristan Adalet Bakanlığı vatandaşlık sorgulamasında “vatandaştır” cevabı çıkma oranı nedir? İkinci bir soru olarak annemin yaşı nedeniyle oraya gitmesi zor olduğu için vekalet dahil Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkarmanın yaklaşık maliyeti hakkında bilgi verebilir misiniz ?

  Tşk.

 45. MERHABA,
  BABAMIN DEDESİ VE BABAANNEM 1935 YILINDA TÜRKİYE YE GELİP VATANDAŞLIĞA GEÇMİŞLER. BÜYÜK DEDE ROMANYA DA ASKERLİK YAPMIŞ VE ELİMİZDE ASKERİ EVRAK İLE YOLA ÇIKTIK. MUHACİR EVRAKLARI ANKARA DAN GELDİ. İSİM DENKLİK İÇİN ANKARA YA İSTEKTE BULUNDUK. EVRAK GELMEZ İSE YADA BULUNMAZSA O ZAMAN DOĞUM BELGESİNİ ROMANYA DAN ALSAK İŞLEMLERDE BİR EKSİKLİK OLUR MU, BAŞKA BİR EVRAK İSTERLER Mİ? İSTANBUL DA Kİ KONSOLOSLUK ELİMİZDEKİ EVRAKLARDA İSİM DENKLİK EKSİK DEDİLER, BULUNMAZSA NE YAPILABİLİR.

  1. Türkiye burdaki kişiye ait olduğunu kabul ederse isim denklik verir. Kabul etmez ise mahkeme yolu düşünülebilşir. Avukata danışmak lazım

 46. İsim denklik belgesi başvurusunda bulundum. 89 bulgaristan göçmeniyim. gelen cevap: ”türk vatandaşlığını almadan önceki ad soyadınız gösterir belge olmadığından isim denklik belgesi düzenlenememiştir, isim denklik beglesinin düzenlenembilmesi için , doğum belgesinizi ve bulgaristan makamlarda yaptığınız isim değişikliğini gösterir belgeleri asıllarını müdürlüğümüze treslim ediniz”
  şimdi benim sorum şu doğum belgesi tamam ama bulgaristan makamlarında yaptıgınız isim değişikliğini gösterir belge nedir acaba ?

  1. Bulgaristan’daki isim denklik belgesi, orada doğumunuzdan günümüze hangi isimleri kullandığınız Yazıyor. Son isim bugünkü güncel isminiz yer alıyor. Bulgarca adı:”Удостоверение за едентичност” (isim denklik belgesi)

 47. merhaba,

  Bulgaristan doğumlu ve çifte vatandaşım. bulgaristan kimliğimin geçerlilik tarihi 2025. Fakat yeni evlendiğim için soyismim değişti. bunu bir yere bildirmem gerekiyor mu? Yurtdışına bu şekilde çıkmak istesem sorun yaşar mıyım? İsim denklik belgesi almam gerekir mi? Veya hangi yolları izlemeliyim bilgi verebilir misiniz

 48. merhaba
  benim babamın annesi ve dedesi 1934 yılında türkiye ye göç etmişler.babaannem 1917 pazarcık doğumlu o yıllarda romanya toprağıymış acaba arşivdeki kayıtlar bulgarcamı yoksa romence midir.

 49. isim denklik belgemi kayitli olmadiğim.başka bir sehirden alabilir miyim?licna karta ve dogum belgesi yeterli olur mu(pasaportum.elimde degil)

 50. Merhabalar Benim nişanlım Bulgaristan lı ben Türk vatandaşıyım evlilik olacaktı yanlız nişanlım Avusturya da olduğu doğum belgesi ve evlenme ehliyet belgesi ile evleneceğini bilmiyordu haberi olduğunda Avusturya da bulgaristan konsolosluğuna başvuru yaptı oradan vermediler tarihte az kaldığı için kendisinin oraya gitme şansı sıfır Dı vekaletname verdi evrağı babam alabilsin diye 2 gün önce babası devlet dairesine gitmiş evrak daha hazır değil diyor bu iki belgeyi nişanılımı bulgaristan a göndersem evrağın alma süresi tahimini ne kadar

 51. Merhaba annemle babam Bulgaristan doğumlu ben Türkiye’de doğdum fakat pasaportta 3ismim var denklik nasıl çıkartabilirim nikah kıyılacak

 52. Merhaba benim dedem 1951 Bulgaristan göçmeni dedem ölmüş beni evlatlık verdikleri için annemle iletisimim yok ben çifte vatandaşlık alabilir miyim yada annem aldıysa ben dedemin üzerindenmi yoksa annemin üzerindenmi vatandaşlık alabilirim nüfustan dilekçe gönderdik ret gelmiş belge istiyorlar dedi pek bişey anlamadım ne yapmalıyım

 53. Merabalar. 2018 kasım ayında isim denklik belgesi için başvurdum ve hala bir sonuç çıkmadı. Ic işleri bakanlığını aradım beklemem gerektiğini konuyla alakalı hiç bir şey yapamayacaklarını söylediler . 1989 bulgaristan muhaciriyim. Konuyla alakalı hangi yolları izleyebilirim diye soracaktım. Iyi çalışmalar dilerim

 54. Merhaba Mayıs 2019 tarihinde isim denklik belgesi almak için Avcılar nüfus müdürlüğüne başvuruda bulundum. Daha önce Ankara’dan kendim gidip almıştım. Ama maalesef 5 ay olmasına rağmen hala bu belgeyi bekliyorum. Şu anda Belçika da yaşıyorum ve ehliyetimi değiştirmek için bu belgeye ihtiyacım var. Acaba burada ki konsolosluğa gidip isim denklik belgesi çıkartabilirmiyim. Yada başka bir yolu var mı bu belgeyi çıkartmam için. İşim gereği şöförlük yapıyorum ve Türk ehliyetim geçerliliğini kaybetti. Yardımcı olursanız sevinirim

 55. Merhaba annem ve babam 1950 de bulgaristan plevneden türkiyeye göç etmişler şu an ikisi de hayatta değil isim denklik belgesi almak istesem kendim için nasıl bir yol izlemeliyim vefat edenlere olmuyormuş doğru mu teşekkürler

 56. Merhaba,
  benim babam, annem ve ablam Bulgaristandan 1950 de göç etmişler.Anne ve Baba vefat etmiş durumdadır.
  Ablam hala hayatta ve doğum yeri Plevnedir. ablam 3 yaşında iken Türkiyeye göç etmişler. Ben istanbul doğumluyum.
  Babam üzerinden vatandaşlık alma şansım nedir? Ablam vatandaşlık alırsa benimde almam kolaylaşır mı?
  isim denklikte babam /annem ikisi adına da başvuru yapmayalım değil mi? Eğer BG de vatandaş çıkmazlarsa göçmenlikten dolayı vatandaş olma şansım kalmıyor mu? teşekkürler

 57. Merhabalar. Dedem (Annemin Babası) üzerinden isim denklik belgesi için müracaat ettim. Yaklaşık 1 sene olmasına rağmen henüz bir cevap gelmedi. ben kendim Ankara’ya gitsem bu evrağı daha hızlı alabilme şansım var mı bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar bilgi paylaşırlarsa memnun olurum. Şimdiden teşekkürler…

 58. MERHABA. benim kimlikteki ismim değiştirildi. yeni ismimle de sorun yaşıyorum şu şekilde hattımı değiştirmek istiyorum ama bana eski isminin kayıtlarda bulunduğunu yeni ismimin gözükmediğini bu yüzden de isim değişikliği yaptığıma dair belge istendi. ama ben o belgeye nereden ulaşacağımı bilmiyorum. bir çok insan e devletten bulabilirsin dedi ama maalesef bulamadım. yardımcı olurmusunuz yani bu konu hakkında bir bilginiz var mı

 59. merhabalar.buyuk dedem 1879 pazarcık dogumlu,dedemde1916 pazarcık dogumlu.eskıden romanya ya aitmiş.fakat şuan bulgaristana bağlı.gerekli evraklar için ben baş vurabilirmiyim?.yoksa babam mı müracat etmeli.birde romanya yamı yoksa bulgaristanamı müracat etmeliyiz.bi cvp vermeniz mümkünmü…

 60. Merhaba,
  1989 Yılında bulgar isimli pasaportlarla Türkiye’ye göç ettik .
  Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduk.
  Yıllar sonra Bulgaristan’da verilen hakkımızı kullanarak türk isimlerimizi aldık.
  Şimdi Nüfus Müdürlüğü’nden aldığımız isim denklik belgesinde doğal olarak Türkiye’ye göç ettiğimiz bulgar isimleri ile Türkiye Cumguriyeti’nde kayıtlı isimler çıkıyor.
  Söz konusu isim denklik belgesinde Türkiye’deki isimler ve Bulgaristan’daki (şu an kullandığımız) türk isimlerin görünmesi için nereye başvurömamız gerekir?
  Not: İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne sordum, ilk kez böyle bir belge talep edildiğini söylediler. Bana yardımcı olamadılar.

 61. Merhaba Hocam, iyi geceler
  Dedem 1913, Ananem 1920 Rusçuk doğumlu. 1940 ila 1942 senesinde Türkiye ye göç etmişler. Annem halen sağ .Ben Dedem ve ananem adına isim denklik belgesi çıkartabilir miyim ? 3 teyzem Bg doğumlu , dayım ve annem Türkiye doğumlu. Teşekkürler saygılar sunarım.

 62. Merhaba,
  Türk pasaportum ve diplomatik pasaportum var ancak diplomatk pasaportumda soyadım farklı, nasıl denklik belgesi alabilirim acaba?

 63. Merhaba bizim isin denklik belgesine başvurmamızın üzerinden 1,5 yıl kadar geçti ve hiçbir sonuç yok ne ek belge isteniyor ne red ne olumlu bu belgwyi bulgaristandan almamızın bir yolu varmı acaba

 64. kolay gelsin Bayram bey !! benim annemin amcası 1935 yılarında Kuzey Makedonyadan gelip Takirdağa yerleşmiş 1973 yılları amcası Üzerine mülkler var Tapu kayıtları var bizde ‘ yalnız ” amcamız Öleli 35 sene oldu Miras Davasını açtık ” annem 1933 doğumlu ve yatalak Bende Vasi kararı var ” Vukatlı Nüfusta sadece Annem ve alt soy Gözüktüğü için ‘amcası Gözükmüyor Kuzey Makedonya Nüfus Müdürlüğüne Üst soy Dilekçesi nasıl yazarız ve nasıl üst soy talep edilir ,, ÜST soy denklik dilekçesi nasıl talep edilir ,, rica etsem bilgi verebilirmisiniz

 65. Taabiyet beyannamesi ve BKK mevcut yıl 1935. İsim denklik sonucu olumsuz geldi ve ilgili ülkeden bulmam gerektiği söylendi. Doğum yeri şu an Bulgaristan Pazarcık Ama o zaman Romanya toprağıydı.
  Şu andan itibaren ne yapmam gerek? başvuruyu Bulgaristan’a mı yoksa Romanya’ya mı yapmalıyım? Aydınlatırsanız sevinirim. Aşama aşama bana ne yapmam gerektiğini anlatır mısınız. Saygılar

 66. Merhaba
  Ananem 1936 Romanya doğumlu. Elimizde Bükreşten verilmiş romence doğum kağıdı var ama nüfusta köstence olarak geçiyor. Elimizdeki kapıt ile işlemlere başlayabilir miyiz yoksa tekrar romanyadan doğum kağıdını mı istemeliyiz. Bir de bu evrak işlerinde sıralama nasıl oluyor acaba? Teşekkür ederim

 67. Merhaba,
  Tabiiyet beyannamesi ve Muavır kayıtları elimizde ancak Romanya doğum belgelerine ulaşamadık, bizzat gidip araştırdık yok denildi. Bu durumda isim denklik belgesi için nasıl ilerlemeliyiz?
  Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.