Bulgaristan’da işsizlik oranı %11’e düştü

Haberler
İçeriği Paylaş

Bu yılın mayıs ayında ülkedeki işsizlik oranı %11 oranına düştü. Buna göre nisan ayından bu yana işsizlik % 0,4 oranında azalmış durumunda. Mayıs ayında iş bulma kurumuna 24 bin işsiz müracaatta bulunurken, bu sayıda geçen yıla nazaran 4 bin kişilik bir artış olduğu gözlendi. Bunun yanı sıra mayıs ayında iş bulma kurumuna başvuranların yaklaşık 20 bin işsizin işe başladıkları bildirildi. İşsiz vatandaşlara iş imkanı sağlanmasındaki en büyük yardım şu ana kadar AB programlarından olduğu açıklandı.

İşsiz vatandaşların her yıl olduğu gibi yaz aylarında kendilerine daha fazla iş imkanı bulmakta oldukları göze çarparken, bu her bölge için farklı olması da göz ardı edilmiyor.

Örneğin denize yakın yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlar her yıl 5-6 aylığına kendilerine iş bulma imkânına sahip iken Deliorman bölgesinde çok az sayıda vatandaş kendisine yaz ayında çalışabilecek iş bulmakta. Hiç şüphesiz Bulgaristan’da şu an için en büyük problemlerden birisi işsizlik olurken, vatandaşların da en fazla yakındıkları konu olma durumunda.

Vatandaşların şikayet listesinin ilk sırasında işsizlik olurken, ikinci sırayı düşük maaşlar alıyor. Özellikle yaz aylarında işsizlik oranının düştüğü haberleri daha fazla telaffuz edilse de bu haberler vatandaşları tatmin etmemekte, çünkü işsizliğin sadece kağıt üzerinde azaldığı düşünülmekte.

Fevzi EHLİMAN

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.