Arnavutluk’taki siyasi gerginlik yerel seçimlere yansıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Arnavutluk’taki yerel seçimlerin resmi kampanya dönemi 8 Mayıs Cuma günü başladı. Hükümet ve muhalefet hala sert bir siyasi sürtüşmede düğümlenmişken, seçimler öncesi genel hava daha şimdiden gergin.

Seçmenleri kazanmak için iki koalisyon mücadele edecek: Başbakan Sali Berişa’nın Demokratik Parti’si liderliğindeki Vatandaş İttifakı ve Tiran belediye başkanı ve Sosyalist Parti genel başkanı Edi Rama’nın liderliğindeki Gelecek İttifakı.

Rakipler şimdiden birbirlerini medyayı kampanyalarına alet etmekle suçluyor. Nastradini blogunda, “Klan TV’yi açın, bir kanıt görürsünüz; ABC NEWS’i açın, başka bir kanıt görürsünüz.” diyerek, Berişa ve yönetimini tutan kanalları suçluyor.

Yazar, “ALSAT’ı açın, bir kanıt da orada var. [Kamu yayın kuruluşu] TVSH’yi izleyin, kanıt kağıtta imzalı ve mühürlü olarak geliyor. Daha fazla kanıt ister misiniz?” diye soruyor.

Diğerleri, art arda sokak gösterileri ve meclis boykotları düzenlemiş olan Rama’yı siyasi hitabın tonunu değiştirmekle suçluyorlar. Balkanweb’de yazan Toni, “Edi’nin avaz avaz bağırışları tartışmaya izin vermiyor.” diyerek şöyle devam ediyor: “Tek bildiği “Sali suçlu, Tiran benimdir” demek.”

Arnavutluk devlet başkanı Bamir Topi’ye siyasette nezaketi geri getirmeye çalıştığı için övgüde bulunanlar da var. Topi bütün tarafları, birbirlerine saldırmak yerine seçmenlerin ihtiyaçlarına odaklanmaya çağırdı.

Panorama’da yazan Turi Tiron, “Çok doğru, Sayın Cumhurbaşkanı!” diyor. “Her türlü değişim iyidir, çünkü gelişmeyi sadece değişim sağlar. Gerek merkezi gerek yerel tüm güçlerin daha verimli bir işbirliğine başlama zamanı geldi, Tiran’ın bir Avrupa başkenti haline gelmesinin başka yolu yok.”

Fakat Presidenti me pushime (“cumhurbaşkanı tatilde”), Topi’nin sözlerinin çok geç yetersiz olduğunu söyleyerek eleştirel bir tavır takınıyor.

Yazar yazısında, “Sayın Cumhurbaşkanı, konuşma sırası size geldiğinde sustunuz. Kusura bakmayın ama bugün artık sizin söyleyeceklerinizin siyasette bir ağırlığı olur mu bilemiyorum. Siyasete düzen getirme sırası sizdeyken, hiç sesiniz çıkmıyordu.” diyor.

SETimes.com


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.