Borisov: Ben bağlı ellerle müzakerelere gitmem

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Presa gazetesine konuşan GERB Genel Başkanı Borisov “Ben bağlı ellerle müzakerelere gitmem, bana yakışmaz da” dedi.
Presa gazetesine konuşan Bulgaristan Vatandaşları için Avrupa Kalkınması Partisi (GERB) Genel Başkanı Borisov“Ben bağlı ellerle müzakerelere gitmem, bana yakışmaz da. Çünkü hatırlarsınız Hristo Biserov benim dişlerimi sökmek istiyor, şimdi Radan Kınev ise kemiklerimi kırmak istiyor. Anlaşılan onların bizim yürütmeye çalıştığımız uzlaşı diyaloğundan bunu yapmak daha fazla hoşuna gidiyor”dedi.
Borisov şu ifadelere yer verdi:
Bir sonraki döneme istikrarlı yönetimle girmek ve Bulgaristan’ın uzun vadeli sorunlarını çözecek daha fazla bakan olarak atanmış memur bırakmamak istiyorsak her birimiz istikrar adına taviz vermeliyiz. Bugüne dek iktidarda olmalarına rağmen yapmadıkları bir şey için farklılıkları bahane olarak ortaya atmasınlar.
Borisov şunları da ekledi:
Rahatın, çünkü tekşilȃtlarım hazır ol pozisyonunda ve bu sefer onlara gününü göstereceğiz… Yeni seçime gidilirse. Bu kampanyada olduğu gibi bu sefer kimseye hoş görülü olmayacağız. Çünkü ben ne olacağını seziyordum, partiler arasındaki köprüleri yıkmak istemiyordum. Seçim kampanyasında bile en uzlaşır olmaya çalıştık.
Reformcu Blok’un yargı sisteminde reform istemesiyle ilgili konuşan Borisov şunları söyledi:
Reformcular yargı sisteminde ne reformu istiyorlar. İvan Kostov ile İvan Grigorov dönemindekini mi? Ben karşıyım. Böyle bir reform gerçekleşmesi için tabaka teşkilȃtlar (savcılar, hakimler, sorgu savcıları) arasında geniş uzlaşı olmalı. Biz her görüşmede diyalogdan yana olacağız.
Borisov sözlerini şöyle sürdürdü:
Peki ya Rus karşıtı konu? Bu, müzakerele şart koşulabilir mi? Rus projelerini askıya almak gibi en ağır kararları ben aldım. Zamanında yakıt tekeli olması için Lukoil’u ülkemize kim getirdi?
Borisov şunları da söyledi:
Güvenlik alanında talimat üzerine siyasetçilere, iş adamlarına, gazetecilere karşı yazılan raporları unutmadık. Bulgarlar haydutça yapılan özelleştirmeyi unuttu mu? GERB gelmeden önce mavi Sofya’nın nasıl göründüğünü unuttular mı? Reformcular, sanki en iyi reformları kendileri yapmış gibi konuşuyor. Fakar öyle değil.
Bulgar Sosyalist Partisine (BSP) de sert çıkışan Borisov şöyle konuştu:
Müzakerelere 12 ayrıştırıcı çizgi ile geliyorlar. Bunlardan biri de Atom Elektrik Santrali Belene’nin inşaası. Onların hükümeti Belene’yi inşaa etmedi, şimdi ise taviz veremeyecekleri bir şeymiş gibi masaya yatırıyorlar. Güney Akım ile ilgili yapılanlara büyük harflerle “EVET” diyorum, fakat onlar neden yedinci reaktör Westinnhouse için nasıl sözleşme imzaladıklarını söylemiyorlar.
Borisov sözlerini şöyle tamamladı:
Görüyorum ki, daha şimdiden şart koşmaya başlarsak hiç görüşmemize gerek yok. Şu an toplumun önünde susup krizden çıkmanın yollarını aramak yerine sanki seçim kampanyasındaymışız gibi propaganda yapılıyor. Bir ay bunu yaptılar, sonuçlar da ortada.
İnsanların en çok GERB’in yaprıkları ve GERB’in programını beğendiği görüldü. Ben suskunluğumu korudum, fakat hükümet kurulması için var gücümle çaba göstereceğimi halka bildirmek isterim. Diğer siyasetçilerin de bu olgunlukta olmalarını ümit ederim.
Aydın Osman | HABER

İçeriği Paylaş