Borisov: Halkın huzuru benim için iktidar desteğinden daha önemli

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya’da cami önünde meydana gelen olaylar ile ilgili açıklama yapan Başbakan Boyko Borisov, etnik hoşgörüsüzlüğe karşı olduğunu belirtti. Focus’a konuşan Borsiov, ‘Ben her insanın kendi dini kimliğini serbestçe belirlemesi gerektiğine inanıyorum. Her Bulgaristan vatandaşının cami, kilise veya sinagogta ayin yapılabileceğini birçok kez söyelmişimdir. Bu konuda hem camiye, hem de kiliseye yardım ettiğimizi örneklerle gösterebilirim.

Ataka partisinin, azınlık hükümeti olan GERB’den desteğini çekebileceği iddialarına da yorum getiren Borisov ‘Her partinin parlamentoda desteğe ihtiyacı var. Bu yüzden her zaman Ataka milletvekillerine teşekkürlerimi sunmuşumdur, fakat parlamento istikrarından ziyade benim için insanlar arasındaki etnik hoşgörü, barış ve huzur daha önemlidir. Hiçbir şekilde bizim elimizin bükülmesini istemiyorum.

Cumhurbaşkanı Gerogi Pırvanov, olayları ateşle oynama olarak değerlendirdi

Ataka Lideri Volen Siderov’un ülkedeki etnik barışı körüklemek ve sonbahardaki seçimleri provoke etmek istediğini belirten Pırvanov ‘Sofya merkezinde yeni Bulgar tarihinde görülmeyen bir provokasyon meydana geliyor.’ diye konuştu. Toplumun bu tür eylemleri kınaması gerektiğini belirtirten Cumhurbaşkanı, gelecek seçimler için en büyük tehlikenin etnik haritayla oynamak olduğunu vurguladı.

ZAMAN

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.