Bozkır, “Bulgaristan’daki soydaşlarımızı dostluk köprüsü olarak görüyoruz”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’a resmi ziyaretini sürdüren TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, “Bulgaristan’daki soydaşlarımızı Türkiye ile Bulgaristan arasında bir dostluk köprüsü olarak görüyoruz” dedi.

Bozkır, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’ndedüzenlediği basın toplantısında, Bulgaristan’daki temas ve incelemelerini değerlendirdi. Bulgaristan’ı gerçek bir dost ülke olarak gördüğünü, burada görüştüğü yetkililerleverimli bir diyalog içinde olduğunu vurgulayan Bozkır, bu ülkede yaşayan Türk soydaşların bir dostluk köprüsü vazifesi gördüklerini belirtti.

Türkiye’nin Bulgaristan ile NATO bünyesinde yan yana olmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Bozkır, “NATO ve Avrupa Birliği’nin güvenliği için Bulgaristan ile birlikte hareket etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye, Bulgaristan’ın NATO üyeliği için en ciddi desteği veren ülkelerden biridir” diye konuştu.

Bozkır, ziyaretinin ilk gününde, Bulgaristan Ulusal Kütüphanesi’nde bulunan Osmanlı dönemine ait değerli yazılı eserleri gördüğünü, Parlamentonun Bulgaristan–Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ruşen Rıza ile bir araya geldiğini ve Sofya’daki Banya Başı Camisi’ni ziyaret ettiğini anlattı.

-Irkçı ATAKA Partisi’ne yanıt-

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, ayrıca mevkidaşı olan Bulgaristan Parlamentosu Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Yanaki Stoilov ile yaptığı görüşme sırasında, Parlamentoda grubu olan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA Partisi milletvekillerinin Türkiye karşıtı gösteri yapmaya çalıştıklarını anımsattı.

Oturum salonunda Türkiye’den birtakım maddi ve manevi tazminat  iddiası ve talebinde bulunan ATAKA milletvekillerinin eylemini sabırla izlediğini açıklayan Bozkır, şunları kaydetti:

“Maalesef bu tip olaylar son zamanlarda devam ediyor. Bundan Türkiye olarak tabii ki üzüntü duyuyoruz. Bu tip olayların tekerrür etmemesi için Bulgar yetkililerinin almakta oldukları tedbirlerini dikkatle izliyoruz ve takdirle karşılıyoruz. Bizim için (önemli olan) münferit grupların değil, muhatabımız olan hükümetin, siyasi liderlerin, partilerin tavrıdır. Bu tavırlarda herhangi bir Türkiye  aleyhtarı görüntü gözlemlemediğimiz için bu olayların devam edemeyeceğinden, ilişkilerimize zarar vermeyeceğinden güvenimiz tamdır.”

AA


İçeriği Paylaş