Hollanda Türk İşadamları Kosova’da

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova İşadamları Derneğinin davetlisi olarak 14 Martta Kosova ziyaretine gelen Hollandalı İşadamları heyeti 17 Mart’a kadar Kosova’da bulunacak. Kosova ziyaretine dün başlayan Hollanda heyetini bugün Türkiye’nin Pristine Büyükelçiliği ikinci katibi Volkan Başman kabul etti. Hollandalı Türk İşadamları KID ile yaptıkları işbirliği sayesinde Kosova’yı görmeye ve yatırım imkanlarını incelemeye geldiklerini bildirdiler.

Ayrıca bugün HOTIAD heyetini Kosova’daki Hollanda büyükelçisi R.E. Bosch kabul etti. Oldukça sıcak geçen bu görüşmede, Hollanda büyükelçisi, HOTIAD heyetinin Kosova’ya gelmesinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Kosova İşadamları Derneğinin böyle bir bağlantı kurmasını takdir ederken, böyle bir girişimde bulunan derneği ve dernek başkanını bizzat kutlayarak, bu tür bağlantıların ve işbirliğinin yoğunluk kazanması konusunda her türlü yardımı sunmaya hazır olduğunu vurguladı. Bir buçuk saat kadar süren bu görüşmede Hollanda Büyükelçisi Kosova’daki ekonomik gelişmeler ve yatırım imkanları konusunda  ayrıntılı bilgi verdi.

Priştine’de İntereminex gibi büyük şirketleri gezdikten sonra Hollandalı İşadamları Kosova’daki ekonomik gelişmeleri çok olumlu değerlendirdi.

Kosova İşadamları Derneği Hollandalı konuklar onuruna verdiği akşam yemeğine Kosova Ekonomi Bakan vekili Ramadan Hasani,Ticaret Müşaviri Bilal Akkurt, EULEX Türk kontenjanı şefi İbrahim Gültekin ve çok sayıda işadamı katıldı.

KID Başkanı Nuhi Mazrek yaptığı konuşmasında,  KID’in sadece Türkiye dernekleriyle değil, artik Avrupa’da faaliyet gösteren birçok derneklerle de işbirliğini sürdürdüğünü ileri sürerken, biz Balkan ülkeleri ve Avrupa ülkeleri işadamları dernekleriyle de işbirliği yapıyoruz. Amacımız,Kosova’da üretim yapacak olan firmaların Avrupa’ya da mal satabilmelerini sağlamak ve onlara oradaki dernekler sayesinde Avrupa pazarına ulaşmalarına imkan vermektir,dedi. Mazrek,bu doğrultudaki girişimlerle Avrupa’daki derneklerle gazel ilişkiler kurduklarını ve bu ilişkiler sayesinde bir çok sektörde işbirliğinin yapılmasına vesile olmaya çalışacaklarını söyledi.

15 kişilik Hollandalı işadamları Kosova Ekonomi ve Ticaret bakanlığında görüşme yaptıktan sonra ROYAL Otelde Kosovalı şirket temsilcileriyle bir araya gelerek ikili işbirliğini görüştüler. Hollandalı işadamları ayrıca INTEREMINEX,ELKOS,UNION,VIVA,FRUTEX,EURO FOOD gibi Kosova’nın en büyük gıda firma temsilcileriyle bir araya geldiler.Hollanda’da özellikle gıda sektöründe büyük başarılar kaydeden bu şirketler Kosova’da yatırım imkanlarını da inceleyecekler.Dolayısıyla Kosova Ticaret bakanlığı Yatırım Ajansı yetkilileri Hollandalı işadamlarına yatırım imkanlara konusunda  bilgilendirme toplantısı düzenlendi.Toplantıda yapılan sunum ile Hollandalı işadamlarına Kosova’da yatırım imkanları konusunda bilgi verildi.

Kosova’ya ilk defa gelen Hollandalı işadamları  16 Mart’a Mamuşa ve Prizren’i ziyaret ederek, bu yöre işadamlarıyla görüştükten sonra tarihi eserleri gezecekler.

kosovahaber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.