Bulgaristan Parlamentosu son oturumunu yaptı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Ülkede iki yıldan az bir zaman zarfında iki hükümetin istifasını yaşayan Bulgaristan Parlamentosu bugün son oturumunu yaptı.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (SBP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nin (HÖH) koalisyonu ile kurulan Başbakan Plamen Oreşarski Hükümeti’nin 23 Temmuz’da istifa etmesi üzerine siyasi krize giren ülkede parlamento, 6 Ağustos’ta resmen fesh edilecek.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, hala kısa bir demokratik geçmişe sahip Bulgarisan’ın siyasi tarihindeki en kısa ömürlü parlamentoyu feshederken, kuracağı teknokratlar hükümetini de açıklayacak.

Plevleniev, sınırlı yetkilere sahip olacak geçici hükümeti, ülkeyi 5 Ekim’de yapılacak erken seçimlere hazırlamakla görevlendirilecek.

Sosyal medyanın güçlü olduğu ülkede internet üzerinden organize olan kitle protestoların yoğun baskısı altında çalışan 42. Parlamentonun Başkan Yardımcısı Maya Manolova, meclisin reytinginin üzüntü verici olduğunu kabul etti.

Parlamentonun son oturumunu yöneten Manolova, “42. Parlamento’nun ömrünün hem kısa olduğu, hem de zor bir ortamda çalıştığı bir gerçektir” dedi.

Veda oturumunda parlamento, devlet bütçesinde yapması beklenen yaklaşık 2 milyar avroluk artırımını yapamadı.

Milletvekilleri, ülkede kilit önem taşıyan Devlet Sağlık Kasası’na (NZOK) sağlık sektörünü biraz da olsa rahatlatacak 110 milyon avroluk finansal bir takviyeyi kabul ettiler.

Cumhurbaşkanı Plevneliev’in kadrosu yarın belli olması beklenen kabinesinin, ayrılan Oreşarski hükümeti gibi sıkıntılı üç aylık bir dönem içinde görev yapması bekleniyor. Siyasi kriz içinde bulunan ülkedeki toplumsal çalkantılarla mücadele edecek olan geçici hükümet, Oreşarski hükümetinin miras bıraktığı dev ekonomik sorunlarla da uğraşmak zorunda olacak.

Uzmanlara göre son iki hükümetle olan yakınlığı ile büyüyen ve bankacılık sektöründe 4. sıraya kadar yükselen Korporatif Ticaret Bankası’nın (KTB) hortumlandığı gerekçesiyle patlak veren ekonomik krizin çözümü, bu bankanın durumu ile ilgili alınacak kararlara bağlı olacak.

“Geçici olarak” hizmete kapatılan ve Merkez Bankası’nın (BNB) gözetimi altına alınan KTB’nin yeniden hizmete açılması Eylül sonrasına ertelenmişti. Bankanın iyileştirilememesi durumunda ülkeyi kökten sallayacak ciddi bir ekonomik çalkantının meydana gelmesi bekleniyor.

AA


İçeriği Paylaş