Mehmet Akif Kolejinin Çalışmaları Övgüye Değer

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkanların en büyük eğitim kurumlarından olan Mehmet Akif Koleji Kosova’da kuruluşundan bu yana büyük bir başarıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Kolejin bu başarılı çalışmasına Cuma günü RTK Kosova Radyo Televizyonu Türkçe Programlar servisinde çalışan gazeteciler de tanık oldu. RTK Türkçe programlar çalışanlarının Kolej tarafından ziyarete davet edilmesi sırasında, okul laboratuarları gezildi, öğrenciler tarafından deneyler yapıldı ve verilen yemekte karşılıklı sohbet edilip, iki kurumun çalışmalarından bilgi verildi.
Kosova savaşından sonra ilk önce Priştine’de daha sonra da Prizren ve Yakova’da açılan Kolejde toplam 1800 öğrenci öğrenimini sürdürmektedir.
Çalışmalardan bilgi veren Mehmet Akif Koleji Priştine Müdürü Yusuf Karabina, bu okulda toplam 550 öğrencinin öğrenim gördüğünü, şu an Kosova çapında üç büyük organizasyona ev sahipliği yaptıklarını, bunlardan biri Kosova çapında 380 civarında okuldan 1600 öğrenci tarafından başvurunun yapıldığı Arnavutça Olimpiyatlar olduğunu belirtti. Kolej Müdürü, ”Öğrenciler şarkı, şiir ve kompozisyon dallarında yarışacaklar. Bunun yanı sıra Kimya ve İngilizce olmak üzere aynen Kosova çapında Olimpiyatlar düzenlenecek, buraya da yaklaşık 3000 öğrenci başvuruda bulunmuştur” şeklinde konuştu.
Kolejde özellikle Matematik, Kimya, Biyoloji ve Bilgisayar dersleri İngilizce olarak anlatıldığını, laboratuarlarda gerçekleşen bu derslerin Türkiye’den getirilen aktif tahtalardan yapıldığını, 24 saat internete bağlı olan network sisteminden derslerin yapıldığını açıklayan Müdür Yusuf Karabina, çocukların görsel olarak teoride öğrendikleri şeyleri anında uygulama imkanı bulduklarını, hocaların da çok ciddi bir dokümantasyona sahip olduğunu açıkladı.
Kolejde yaklaşık 200 civarında öğretmen çalışıyor; öğretmenlerden 70’i Türkiye’den gelmiş ve İngilizce ders veren öğretmenlerdir; Arnavutça, Tarih, Coğrafya ve Felsefe grubu dersleri ise Arnavut öğretmenler anlatmaktadır.
Kolejden şu ana kadar 1024 öğrenci mezun olmuş ve bu öğrenciler aralarında Arnavutluk, Türkiye ve ABD’nin bulunduğu 23 ülkede başarılı bir şekilde yüksek öğrenimine devam etmektedir.
Genelde derslerin İngilizce yapıldığı kolejde ikinci olarak Türkçenin de öğretildiğini, okullardan öğrencilerin Türkçeyi öğrenmiş olarak mezun olduklarını belirten Yusuf Karabina, çocuklara her alanda destek olmaya çalıştıklarını, iki ülke arasındaki kardeşlik duygularını, iki ülke arasında ilişkileri daha da geliştirmek için elden geleni yaptıklarını vurguladı.
RTK Kosova Radyosu Türkçe Yayınlar Sorumlusu Ekrem Safçı, kolejin bu başarılı çalışmasını selamladıktan sonra, radyonun çalışmalarından ve kolej ile işbirliğinden söz etti. Safçı, mevcut olan bu işbirliğinin ilerde daha da geliştirilmesi gerektiğini öne sürdü.
RTK Televizyonu Türkçe Yayınlar Sorumlusu Fatma Hoca da Televizyondaki Türkçe programın hazırlanması ve hacminden bilgi verdi.
Bu anlamlı ziyarette Kolej yetkilileri ve RTK Türkçe programlar gazetecileri yemekte işbirliğinin ayrıntılarını konuşma fırsatında oldu.

http://www.kosovahaber.net


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.