Gökler ağlamıştı: Bilge Kral, rahmetle anılıyor!

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen halkına bağımsız bir devlet bırakmayı başaran Aliya İzzetbegoviç, vefatının 12’inci yıl dönümünde anılıyor.

Gökler ağlamıştı: Bilge Kral, rahmetle anılıyor!

Bosna Hersek’in Bosanski Şamats şehrinde 1925 senesinde dünyaya mevrut Aliya, İkinci Dünya Savaşı süresince faşist ideolojiye, daha sonra ise al ideoloji ve uygulamalarına gönül rahatlığı verdiği uğraş ile adını duyurmaya başladı.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Boşnaklar’ı yaşanmış bulunan dirim bilimsel ve içsel soykırımdan destek olmak düşüncesince Mladi Müslümani (Genç Müslümanlar) isimli, kolej ve darülfünun öğrencilerinden oluşan teşkilatta fariza aldı.

Gençlik yıllarında Bosna’daki Mladi Müslüman (Müslüman kardeşler )örgütü üyesi idi. Komünist Yugoslavya müşterek vakitler İslamcılık suçlamasıyla dört sene cezaevi yattı.

ÜLKESİ İÇİN BÜYÜK ÇABA HARCADI

1983 senesinde gösterilen İslam Manifestosu isminde sanlı kitabından ötürü 14 yıla mahkum edildi ve 5 sene henüz cezaevi yattı. Cezaevinden çıktıktan sonraları Aliya Izetbegović de Bosna-Hersek Özerk Cumhuriyeti’nde Demokratik Eylem Partisi (SDA) ismi maruz müşterek siyasal fırka kurdu. Bu fırka Bosna-Hersek’te 5 Aralık 1990’da meydana gelen umumi seçimleri kazanarak önderi Aliya İzetbegoviç cumhur reisi oldu.1992 istiklal sonrası yaşanmış bulunan Sırp işgali devrinde de ülkesini kurtarabilmek düşüncesince şişman güç harcadı.
Birleşmiş Milletler’in (BM) koruması altındaki Srebrenita’da 1995 senesinde genosit işlenirken Aliya, direncini kaybetmedi, halkına dayanak ve direnmekten bambaşka müşterek şeyin sözünü dünyanın ilgisizliğinden ötürü veremedi.

Avrupa’nın en şişman dördüncü silahlı gücü bulunan Yugoslavya Ordusu’nun üç yılda mısra getiremediği Boşnaklar, savaşın lehlerine dönmeye başlaması hesabına arsıulusal camianın bakısıyla 1 Kasım 1995 tarihinde imzalanan Dayton Antlaşması ile Bosna Hersek’in sınırlarını korumayı başardı. Halkına arsıulusal arenada maruf müşterek mutluluk ve sembol bırakan Aliya, keyif hali biçimsiz bulunmasına rağmen, savaştan ahir dört sene süresince da savaşın yaralarının sarılmasına ve ülkenin kalkınmasına ehemmiyetli katkılarda bulundu.

Aliya İzzetbegoviç 4 sene devam eden muharebede halkının liderliğini şişman müşterek cesaretle, azimle yaptı. Saraybosna bombalanırken burayı bırakma etmedi. Siyasi önderliğinin yanısıra entellektüel kapasitesi ve eseleriyle yarınlara ileti bıraktı.

GÖKLERİ AĞLATAN CENAZE

Daha geçmiş dü kere önsezi krizi nâkil Bilge Kral, 10 Eylül 2003 haset evinde fenalaşmış ve sukut kararı çabucak hastaneye kaldırılmıştı. Ancak topu topu müdahalelere karşın kurtarılamadı ve 19 Ekim 2003’te ruhunu tasdik etti. İzzetbegoviç’in cenazesinde tekbir ve tehlil sesleri adeta gökleri inletmiş, Bilge Kral’ın naaşı gözyaşları süresince Saraybosna’nın kalbine defnedilmişti.

 

ŞEHİTLERİN YANINA DEFNEDİLMEK İSTEDİ

Son günlerinde kendisi düşüncesince şişman müşterek abide sin yapıldığını öğrenen Aliya, mutluluk yetkililerini bu projelerinden vazgeçirterek, şüheda ortada mütevazi müşterek mezarda boğulmak istediğini iletti. Talebi hesabına Aliya, Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği’nde kendisi düşüncesince hazırlanmakta bulunan mezara defnedildi. Merhum Aliya’nın, “Her şeye muktedir bulunan Allah’a kasem ederim ki kul olmayacağız” halinde sin taşında yazan lafı ise yaşamı uğraş ile güzeşte liderin Boşnak halkına bıraktığı en ehemmiyetli tavsiyelerinden bir tanesi şekilde gösteriliyor.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç 19 Ekim 2003’te ölüm etti. Yazarlık yönüde bulunduğu düşüncesince kendisi “Bilge Kral” lakabı ile tanınmıştır. Hayatı süresince Bosna Müslümanları düşüncesince uğraş etmiştir.

BİLGE KRAL’IN SON GÖRÜŞTÜĞÜ İSİM OLAN ERDOĞAN’A VASİYETİ: BOSNA’YI BIRAKMAYIN

O vakitler Başbakan bulunan Recep Tayyip Erdoğan, Aliya İzzetbegoviç’in vefatından saatler ilkin kendisini görüşme etmişti.

Erdoğan, Bosna-Hersek’in müessis mutluluk başkanı rahmetlik Aliya İzzetbegovic’in vefatından saatler ilkin namına müşterek vasiyette olduğunu ve ‘Bosna size emanet. Buralar Osmanlı’nın bakiyesidir’ dediğini belirtmişti.

İZZETBEGOVİÇ’İN GENERALİNİN TEKBİRLİ SELAMLAMASI

2003 senesinde yaşamını kaybeden Avrupa’nın akıbet yüzyılda görmüş bulunduğu en ehemmiyetli önder ve komutanlardan Aliya İzzetbegoviç’in izlenme rekorları bucak askerlerini selamlama görüntüleri hala hafızalarda tazeleğini koruyor.

Kaynak: HABER7.COM


İçeriği Paylaş