Cami Saldırılarında Neden Ceza Yok?

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Bulgaristan’daki tarihi Karaca Paşa Camisi’nin minaresine haç asılmasına ilişkin, “Bu provokatif hareketlerle Osmanlı yadigarı vakıf taşınmazlarının iadesi davasını gören mahkeme heyeti baskı altına alınmak isteniyor” dedi.

Çolakoğlu, Bulgaristan’da camilere yönelik saldırıların, faillerine ceza verilmemesi nedeniyle sıradanlaştığını söyledi.

Bulgaristan Başmüftülüğünce Osmanlı yadigarı vakıf taşınmazlarının iadesi için dava açıldığını, Karaca Paşa Camisi’nin de bunlardan biri olduğunu anlatan Çolakoğlu, “Önceki hafta caminin iade davası sürerken Bulgaristan bayrağı asılmıştı. Bu provokatif hareketlerle Osmanlı yadigarı vakıf taşınmazlarının iadesi davasını gören mahkeme heyeti baskı altına alınmak isteniyor. Zira bunu başka bölgelerde de yaptılar. Karlıova, Filibe, Kırcaali gibi şehirlerde mahkemeleri baskı altına almaya çalıştılar. Maalesef birçok defa etkili oldular” diye konuştu.

“Düşmanlığı körüklemeye çalışıyorlar”

Bu tür saldırıların kimseye fayda sağlamayacağını, yıllarca birlikte yaşayan Müslüman ve Bulgar halkları arasında düşmanlığa yol açacağına dikkati çeken Çolakoğlu, saldırıların faillerinin genellikle işsiz güçsüz insanlar olduğunu dile getirdi.

“İnsanlar arasında düşmanlığı körüklemeye çalışıyorlar” diyen Çolakoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu çirkin saldırı, her hangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmayacağından emin olan şovenistler tarafından yapılmıştır. Şimdi onlara sormak istiyorum. Bu saldırılar Bulgaristan’ın işsizlik meselesine çare oluyor mu? AB ülkelerine yönelmiş beyin göçünü durdurabiliyor mu? Ülkenin sağlık problemine çare mi? Ülkenin hiç iyi durumda olmayan yol ağına katkısı var mı? Güvenlik güçlerinin failleri yakalaması ve cezalandırması çok önemli. Bu, olduğu takdirde caydırıcı etkiyle benzer provokatif saldırıların azalacağını düşünüyoruz.”

Dün, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın 200 kilometre güneyinde bulunan Gotze Delçev kentindeki tarihi Karaca Paşa Camisi’nin minaresine kimliği belirsiz kişilerce yaklaşık iki metre boyunda tahta haç asılmıştı.

AA


İçeriği Paylaş