YÖK Başkanı Saraç’ın Bulgaristan temasları

Haberler
İçeriği Paylaş

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, yükseköğretim alanında ülkeler arası işbirliğinin artırılması amacıyla Bulgaristan’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
Ziyaretlerine Yüksek İslam Enstitüsü Rektörü ile görüşerek başlayan Başkan Saraç, rektörden enstitü hakkında bilgi aldı ve enstitünün derslikleriyle kütüphanesini gezdi.
Bulgaristan temaslarının ikinci gününde Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ile görüşen YÖK Başkanı, görüşmede Bulgaristan’ın eğitim sorunları ve çözümler için yapılan çalışmalar konusunda Büyükelçi tarafından bilgilendirildi.
Ardından Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı Todor Tanev’i ziyaret eden Saraç, görüşmede geleceğe dönük stratejik konuların öne çıkması ve sorunların çözümü için şimdiden gayret edilmesi gerektiğini belirterek Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelen öğrenci sayısının artması hususunun altını çizdi.
Bulgaristan ile Türkiye arasındaki öğrenci hareketliliğinin istenen düzeyde olmadığını belirten Başkan Saraç, üniversiteler arası ilişkilerin gelişmesinin önemine değindi.
Görüşme sonrasında YÖK Başkanı Saraç, Bulgaristan Bilimler Akademisi Başkanı Stefan Vodeniçarov’un katılımıyla Bulgaristan Rektörler Heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Başkan Saraç’a, görüşmede Türkiye’den gelen üniversite rektörleri eşlik etti.
Doktora ve yüksek lisansta karşılıklı öğrenci değişiminin gündeme geldiği görüşmede, Bulgaristan Bilimler Akademisi ile sosyal ve teknik olmak üzere iki ortak doktora programı açılması ve İstanbul Üniversitesi ile kasım ayı içerisinde İstanbul’da ortak bir konferans gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: Ajansbg


İçeriği Paylaş