Kosova’da muhalefet geri adım atmıyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

kosova

 

Kosova meclisinde muhalefet tarafından sürdürülen boykot eylemlerine çözüm bulmak için parti liderleriyle biraraya geliyor
Kosova Cumhurbaşkanı Atıfete Yahyağa, Kosova Meclisinin çalışmalarının muhalefet tarafından bloke edilmesi nedeniyle oluşan duruma çözüm bulunması amacıyla başlattığı temasları çerçevesinde iktidar temsilcileri ile bir araya geldi.
Başbakan İsa Mustafa, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada ülkede siyasi krizin olmadığını, Kosova’da kurumların çalışmalarının engellenmesi için muhalefet tarafından uygulanan şiddet ile karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Yahyağa`nın liderler ile görüşmelerini destekleyen Mustafa, muhalefete çağrı yaparak, sorunlara kurumlar içinde çözüm araması tavsiyesinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Atıfete Yahyağa`nın, muhalefet parti yetkililerine uzlaşma çağrısına muhalefetten cevap gecikmedi. Görüşme talebine muhalefetten olumlu cevap gelirken, 3 muhalefet partisinin liderleri, Visar Umeri, Ramuş Haradınay ve Fatmir Limay, görüşmeye birlikte gideceklerini açıkladı.
Kendin Karar Al hareketinden Visar Umeri, görüşmeye imzaların geri çekilmesi fikriyle gideceklerini ve bu görüşmenin etkili olmayacağını belirtti. Haradınay`ın partisi AAK, meclis başkanına bir yazı göndererek bu süre zarfında meclisin toplanmamasını talep edeceklerini söyledi.
HÜKÜMETTE ABLUKAYA ALINACAK
Muhalefet liderleri, meclisin abluka altına alınması gibi hükümetin de abluka altına alınmasını hedeflediklerini birkaç kez tekrarladı.
Muhalefet, hükümet binası önünde protestolar örgütlemek için vatandaşlara çağrıda bulunmakla hükümetin işlevselliğini bloke etmeyi hedefini gerçekleştirmek istiyor.
Hükümetin imzaladığı anlaşmaların Kosova Cumhuriyeti’nde uygulanmasının, bu şartlarda Kosova Cumhuriyeti’ni geriye götürdüğünü iddia eden Vetevendosje Hareketi lideri Albin Kurti, bu nedenle Kosova vatandaşlarının eli bağlı kalmayıp ülkelerinin geriye doğru gitmesine izin vermeyeceklerini söylüyor.
Kurti, Hükümet’e karşı koyulmasının ayrılmaz parçasını protestoların teşkil ettiğini belirtiyor.

Kaynak: Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 

 

 


İçeriği Paylaş