TİKA Balkanlar’da 5 binden fazla projeyi hayata geçirdi

Haberler
İçeriği Paylaş

*AB’nin Doğusu olmayan ‘Batı Balkan’ Zirvesi’nin yapıldığı gün TİKA’ya anlamlı bir ziyaret daha gerçekleştirildi

Çeyrek asırdır Rumeli’ye destek olan Rumeli Türkleri Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Melek Aras ile Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Reşadiyeli, Başkan Vekili Kemal Baltepe, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Yıldız ile Kurulu Üyeleri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı (TIKA) ziyaret etti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Twitter hesabından yaptığı duyuruda, “Rumeli Türkleri Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Melek Aras, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Reşadiyeli ve Başkan Vekili Kemal Baltepe ile Yönetim Kurulu Üyelerini Başkanlığımızda misafir ettik. Rumeli’de kalkınma yatırımlarını ve son gelişmeleri değerlendirdik.” dedi.

Rumeli’de soydaş ve akraba topluluklarının sektörel anlamda var olan sorunları ve çözüm önerilerinin anlatıldığı ziyarette, Rumeli’de kalkınma yardımları ve yatırımları değerlendirildi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Tiran merkezli Batı Balkanlar olarak kendilerince belirttiği esasen Rumeli’ye yönelik gerçekleşen toplantısı ve güncel gelişmeler de ayrıca tartışıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Mütevelli heyeti Başkanı Melek Aras başta olmak üzere tüm yöneticilere Rumeli’ye uzun yıllardır destek olmalarından ve fedakarlıklarından dolayı teşekkür etti.

Rumeli Türkleri Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Melek Aras ve Yönetim Kurulu Üyeleri ise TİKA’nın Rumeli’de başta Türkler olmak kaydı ile tüm soydaş ve akraba topluluklarına yönelik gerçekleştirdiği ekonomik ve sosyal yatırımlar ile Türk Dili ve Kültürünün gelişmesine katkı sağlayan projelerinden dolayı Dr. Mahmut Çevik’e teşekkürlerini ilettiler.

TIKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik geçtiğimiz yıl 7 Ekim tarihli Twitter mesajlarında; Türkiye’nin Rumeli’ye samimi davranarak var olan sorunların çözümüne yönelik 5000 binden fazla projeyi hayata geçirdiğini belirtmişti. AB ise bölgeye karşı samimi olmadığını ve bölge için kullandığı tanımın dahi Türkiye’yi kapsam dışında tutacak şekilde ifade edildiğini ima edecek bildirimlerde bulunmuştu.

Çevik, 7 Ekim 2021 tarihli Twitter mesajlarında ise şunları söylemişti;

“TİKA Balkanların sektörel açıdan sürdürülebilir ve dengeli iktisadi kalkınmasına destek için 5000’den fazla projeyi hayata geçirdi. TİKA’nın eğitim projeleriyle binlerce öğrenci kaliteli fiziki altyapılarda eğitime ulaştı. Sağlık projeleriyle yılda 1,5 milyon insan şifa buluyor”

6 genişleme süreci geçiren AB en fazla genişlemeyi yaptığı 2004’de 10 ülkeyi birliğe dahil ettiğinde bile Balkanlardan üye ülke almadı.

“Slovenya Brdo zirvesinde de aynı söylemi tekrarladı. AB “Batı Balkan ülkelerini AB’de görmek istiyoruz” diyor. AB öncelikle “Batı Balkan” tanımına açıklık getirmelidir. Eğer böyle bir bölge varsa “Doğu Balkan” neresidir?”

TIKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik’in o tarihte Twitter mesajlarında belirttiği AB’nin Rumeli’ye yaklaşımının, bu hafta AB Komisyonun Tiran’da Batı Balkan ülkeleri ile yaptığı toplantıya Türkiye’nin davet edilmemesi ile birlikte bir nevi bölge ülkelerinden 3’cü ülkelere vize uygulamalarını AB ile uyumlu yapmalarını istemeleri ile doğruladığı görülmektedir.

 

Kaynak: gazetebalkan.ro

 

 


İçeriği Paylaş