Fakirlere sosyal yardım paketi sağlanılması için hazırlık başladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yeni Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Hasan Ademov bugün BTV’de, “Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı 1 Kasım 2013 tarihine kadar en riskli grupların kış mevsimine hazırlık yapmaları için acil önlemler hazırlığı yapacak” diye bildirdi.

Sayın Ademov, “Kriz koşullarında ancak tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayanlara yardım edilmeli” diye sözlerine ekledi. Bakan’ın ifadesine göre sosyal yardım sistemi yeniden gözden geçirilmeli ve rastgele yardım ödemeleri yapılmamalı.

Yeni Bakan, asgari işçi ücretinin idari açıdan değil de, ortalama gelirler, enflasyon oranı ve başka objektif ölçülebilir göstergelere bağlı bir formüle göre belirlenmesi gerektiğini düşünüyor. Formülün işveren ve sendikacılarla işbirliği içerisinde oluşturulacağı belli oldu.

Sayın Ademov’un ifadesine göre Avrupa Birliği’nin ısrar ettiği erkek ve kadınların emekliliğe ayrılma yaşının eşitlenmesi yavaş yavaş olmalı, çünkü şu anda iş piyasasında emeklilik yaşına yaklaşan işçiler aranmıyor. Bakan, “Öte yandan kadınların erken emekliliğe ayrılmaları onları zarara uğratıyor” diye kaydetti.

Bakan Ademov, Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı’nın doğrudan doğruya ve sadece Maliye Bakanlığı’na bağımlı olarak politika yürütmesini doğru bulmuyor. İşsizlikle mücadelede Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile daha yakın ortaklık kurmayı düşünüyor. Çünkü ekonominin seviyesi ile yeni iş yerleri aynı paranın iki tarafıdır.

Ademov, “İşgücü piyasasındaki riskli gruplar aynı zamanda kriminal gruplardır. Bu insanlar eğitimsiz, okuma yazması yok ve düşük yeterliliğe sahip” diyerek, okuma yazma becerisi ve profesyonel yeterlilik sahibi olmalarına yönelik önlemler alınmasına devam edileceğini vurguladı.

Bakan, “28 Mayıs 2013 tarihine doğru işsizlik yüzde 11,2 oranında, bu ise 366 bin kişinin iş aradıklarına dair iş bürolarına kayıtlı oldukları anlamına geliyor. Son üç ayda yavaş yavaş olsa da, işsizlik oranında düşüş görülüyor. Mayıs ayında işsizlerin sayısı nisana kıyasla 14 bin kişi daha az, fakat Mayıs 2012 tarihine kıyasla 7 bin kişi daha fazladır” diye belirtti.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.