Bulgaristan’a Dezenfekte Misillemesi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Hükümeti’nin sınır kapılarında dezenfekte ücreti almaya başlaması Türkiye’yi de harekete geçirdi.

Trakya Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü’ne bağlı sınır kapılarına dezenfekte istasyonları kurulurken, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, sadece gümrük kapılarından Türkiye’ye giriş yapacak Bulgar TIR’larından 15 euro dezenfekte ücreti alınacağını söyledi.
Bulgaristan’da Gıda Güvenliği Ajansı’nın kararıyla şap hastalığına karşı 2011 yılında Kapıkule’den geçen otomobiller için dezenfeksiyon sistemi kuruldu. Maddi açıdan kazanç sağladığı için ‘altın göl’ olarak bilinen uygulama 2013 yılında ‘yolsuzluk’ iddiaları üzerine kaldırıldıktan sonra geçen Mayıs ayında yeniden uygulamaya konuldu. Bulgaristan Hükümeti’nin araç başı 3 euro aldığı dezenfekte uygulamasına Türkiye’de de geçti.
Dışişleri Bakanlığı ile Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın talimatlarıyla Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı sınır kapılarına dezenfekte istasyonu kurulmaya başlandı. Uygulamanın başlayacağı Kapıkule Sınır Kapısı’nda TIR giriş bölümüne konulan istasyonda hazırlıklar tamamlanırken, yarından itibaren sadece Bulgaristan şirketlerine ait TIR araçlarının geçişi sırasında ilaçla yıkanarak her araçtan 15 euro alınmaya başlayacak.
VALİ ŞAHİN: UYGULAMA SADECE BULGAR TIR’LARINA
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, dezenfekte ücretinin sadece Bulgar TIR araçlarından alınacağını söyledi. Bunun uluslararası mütekabiliyet esasına göre yapılacağını kaydeden Vali Şahin, şöyle dedi:
“Mütekabiliyet esasına göre lastik dezenfekte işlemleri için 2 ay önce Dışişleri ve Tarım Bakanlığı’ndan gelen talimatlarla bunun gerçekleştirilmesi istendi. Çalışmalarını daha önce yapmıştım, şuanda Kapıkule Sınır Kapısı’nda 1 dezenfekte istasyonu tamamlanmış oldu. Diğerleri de tamamlanacak. Daha önce tüm araçlardan dezenfekte ücreti alınması konusu vardı. Son gelen emirle imzaladığım genelgeyle sadece Bulgar TIR’larından girişte 15 euro karşılığı Türk parası alınacak. Diğer hiçbir araçtan gerek Bulgar veya Yunan olsun diğer araçlardan hiçbir şekilde ücret alınmayacak. Aslında bu da sevindirici bir durumdur. Buraya hafta sonları belki 1000’e yakın Yunanistan ve Bulgaristan’dan araçlar geliyor. Biz onların her birinden 3-5 lira aldığımızda bu gelişler azalabilir. Bu açıdan onlardan ücret alınmamasına sevindim. Ama biz dezenfekte işlemini yapmış olacağız.”
Kapıkule Sınır Kapısı’na geçen Ekim ayında ziyarete gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli de gazetecilerin sorusu üzerine Bulgaristan’a yönelik ‘Dezenfekte misillemesi’ yapılacağını açıklamıştı. Bakan Canikli, uygulamayla ilgili olarak, şöyle konuştu:
“İnce ayar yapmaya çalışıyoruz. Mütekabiliyet kuralı uygulanması gerekiyor. Hassasiyetimiz var, bundan dolayı kendi TIR’larımıza, şirketlerimize ekstra bir maliyet gelmemesi gerekiyor. Mütekabiliyet gereği, aynı birebir, misillemenin de yapılması gerekiyor. Bu tamamen mütekabiliyet, uluslar arası hukukun niteliği olarak, devlet olarak yapmamız gerekiyor. Ama bunu yaparken de ince ayar derken bunu kastediyorum. Hem bunu yağacağız, hem de TIR sürücülerine hissedilir bir maliyetle karşı karşıya kalmayacaklar. Bu ikisini harmanize etmeye çalışıyoruz.”
İSTASYON KURULDU
Dezenfekte istasyonları planlamaya göre Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kapıkule, Pazarkule, İpsala ve Hamzabeyli sınır kapılarında kurulacak. Kapıkule Sınır Kapısı’nın Türkiye’ye TIR giriş bölümüne kurulan istasyon gerekli kurulumları tamamlandı. Pervanelere bağlanan ilaç, püskürtülerek TIR araçlarının ilaçla yıkanması şeklinde çalışacak. Bulgaristan şirketlerine ait araçlardan da 15 euro ücret alınacak.


İçeriği Paylaş