Vizesiz AB için tarihi imza atıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türk vatandaşlarına 28 Schengen ülkesinin kapılarını vizesiz açacak tarihi imza bugün Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın da katıldığı törenle atıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, Ankara Palas’da Türkiye-AB Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metnine imza attı. İmza töreninin ardından konuşan Davutoğlu, Türkiye’nin tarihi ve coğrafi olarak Avrupa’nın parçası olduğunu belirterek, “Tarihi bir noktaya geldik. Anlaşmanın Türkiye ve AB’ye hayırlı olmasını, halklarımızın kaynaşmasına vesile olmasını diliyorum. Önümüzde üç aşama var. Birincisi bugünden başlayacak olan psikolojik devrim aşaması. Algılar değişecek, vize serbestisi ile Türkiye ve AB halkları arasında iletişimde yeni dönem başlayacak. İkinci aşamada, önümüzdeki 3-3.5 yıl boyunca kurumlar arasındaki çalışmalar hızlanacak ve artacak. En önemlisi ise uzun vadede Türkiye ve Avrupa halkları, yoğun bir etkileşim içine girecekler.” dedi.

Vize Serbestisi Diyalog Süreci

Törende tarihi anlaşmanın imzalanmasıyla ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Avrupa Birliği Komisyonu İçişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström’ün ardından Başbakan Erdoğan da açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları;

Bugün Türkiye ile AB ilişkileri için bir milat oluşuyor.
Türkiye AB ilişkilerinde yeni bir süreç başlıyor.
3,5 yıllık bir süreç sonunda vatandaşlarımıza vizesiz seyahatin yolu açılmış olacak.
Vize uygulaması AB ülkelerine 1980 sonrasında darbe rejiminin talep ettiği bir uygulamaydı.
Yaptığımız değişikliklerle Türkiye artık kaçılan bir ülke değil dönülen bir ülke oldu.
Artık yurt dışından çok sayıda öğrenci de Türkiye’deki üniversiteleri tercih ediyor.
Türkiye artık iş göçü veren değil yurt dışından bu anlamda göç alan bir ülke.
Türkiye’den yurtdışına gidenler artık yasaklardan kaçmak yada iş bulmak için değil, iş kurmak mazlumlara yardım için gidiyor.
Türkiye ile AB arasındaki vize engeli çok daha önce kaldırılmış olmalıydı.

VİZESİZ SEYAHAT 3 YIL SONRA BAŞLAYACAK

AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Naucodie tarihi imzayı “Türkiye’nin sınırları AB’nin sınırları haline gelecek” diye açıklamıştı.

Türkiye ile AB arasında bugün imzalanacak ‘Vize Muafiyet Süreci ve Geri Kabul Anlaşması‘nın yol haritası şöyle:

– Geri Kabul Anlaşmaları, bir ülkede yasadışı bulunan kişilerin anlaşma yapılmış veya en son transit geçiş yaptıkları ülkeye geri gönderilmesini düzenliyor. Yasadışı yolla AB ülkelerine giden veya bu ülkelerde bulunurken yasadışı duruma düşen (vize süresini geçiren) Türk vatandaşları geri kabul edilecek. Aynı uygulama Türkiye’deki yabancılar için de uygulanacak.

– Anlaşma tüm AB ülkelerini kapsayacak.

– Vize Muafiyeti Yol Haritası’nda AB, Türkiye’nin anlaşma koşulları yerine getirip getirmediğini izleyecek. Bu sürec, vize muafiyetinin tanınması bakımından büyük öneme sahip olacak.

– Yol Haritası, seyahat belgelerinin (pasaport vb.) güvenliği, göç, kamu düzeni ve güvenliği ile temel haklar gibi vize muafiyeti ve Geri Kabul Anlaşması’nın düzgün bir şekilde uygulanmasıyla ilgili kurallar ve yükümlülükleri içeriyor.

– Atılan imzalar ardından sürecin başarıyla tamamlanması halinde Türk vatandaşları için vize muafiyeti gerçekleşecek.

– Vize muafiyeti stratejisi, AB’nin Doğu’ya doğru genişleyen sınırlarını düzensiz göçe karşı koruyacak şekilde tasarlandı. Atılan adımlar neticesinde, o ülke vatandaşlarına önce vize kolaylığı, sonra da vize muafiyeti verilecek.

ÜÇ AYA KADAR GİRİŞ SERBEST

– Süreç başarıyla tamamlandığında sadece belli kategorideki Türk vatandaşlarının değil, tüm Türk vatandaşları AB ülkelerine üç aya kadar vizesiz seyahat edebilecek.

– Vize muafiyeti süreci Türk vatandaşlarının ortaklık hukuku çerçevesinde kazanmış olduğu haklardan bağımsız olacak ve bu haklara halel getirmeyecek.

– Türkiye çeşitli ülkelerle yürürlüğe koyduğu vizesiz seyahat anlaşmasını AB’ye tam üye olana kadar muhafaza edecek.

– Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vize almadan gidebilmeleri Geri Kabul Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden en geç 3-3,5 yıl sonra başlayacak.

– Vize muafiyeti gerçekleştiğinde Schengen Alanı’na dahil AB üyesi ülkelere vizesiz gidilebilecek. Schengen Alanı’na dahil olmayan Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’ne de vizesiz seyahat mümkün olacak. İngiltere ve İrlanda ise özel durumlarından kendi vize politikalarını sürdürecek.

– Geri Kabul Anlaşması, taraflar onayladıklarını bildirdikleri tarihi takip eden ikinci ayın 1. gününde yürürlüğe girecek.

– Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması, AB ülkelerinde bulunan, ikamet eden, çalışan vatandaşlarımızı etkilemeyecek.

– AB ülkelerine giren göçmenlerin Türkiye’ye iadeleri ancak bu kişilerin ülkemizden AB’ye girdiklerinin tarafımızca kabulu durumunda söz konusu olacak.

– Anlaşma Türkiye’nin ‘misafir’ kabul ettiği Suriye vatandaşlarına etkilemeyecek.

– Anlaşma çerçevesinde iade edilecek düzensiz göçmenlerin iade masrafları, gönderen ülke tarafından karşılanacak.

28 SCHENGEN ÜLKESİ 3 YIL SONRA VİZESİZ

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Teşkilatı Bürosu’nu açmak için Almanya’da bulunan AB Bakanı Egemen Bağış, vizenin 12 Eylül rejiminin Türkiye’ye attığı en büyük kazık olduğunu söyledi. Bağış, “1963 Ankara Anlaşması vizesiz seyahati mümkün kılarken, darbeciler vizeye göz yummuşlardır. 30 yıl uğraştık bu kazığı çıkarttık. 28 AB ülkesi, AB komisyonu’na vize muafiyet anlaşması yetkisi verdi. 3-3.5 yıl içinde her Türk vatandaşı 28 Schengen ülkesine vizesiz seyahat edebilecek” diye konuştu. Bağış, dün de işadamlarına hitap ettiği salonda “Atatürk’ün izindeyiz” sloganı atan bir grubun soruları üzerine “Atatürk’ün hayallerini gerçekleştiriyoruz. Küresel güçlere AK Parti ‘one minute’ diyebildi. Fitnecilerin oyunlarına gelmeyin” dedi. Bağış, “Hükümetimizin hiçbir grup, kesim, cemaat ve dernekle çekişmesi olamaz. Türkiye’de milletin huzurunu bozmak isteyenler, çeşitli bahanelerle iddialar ortaya atabilirler, biz birbirimizi seviyoruz, bundan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Sabah


İçeriği Paylaş