Kosova’daki Amerikan askeri tartışılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova’daki diplomatik kaynaklar, ABD’nin Balkanlar’daki en büyük askeri üssü ‘Bondsteel’i tamamen kapatabileceğini düşünüyor.

Kosova’daki ABD’li Büyükelçi Christopher Dell’in son dönemlerde medyaya verdiği demeçlere göre Amerikan askerleri Kosova’dan tamamen çekilebilir.

Dell, Kosova’nın ve Balkanlar’ın şu aşamada ABD’nin stratejik önceliği olmaktan çıkmadığını ancak şu an Kosova’da ABD’li askere ihtiyaç duyulmadığını belirtti. Başkent Priştina’da değişik diplomatik kaynaklara göre ise kısa zamanda Kosova’daki ABD askeri üssü “Bondsteel” tamamen kapatabileceğini ileri sürüyor.

KFOR (Kosova Barış Gücü) Komutanı General Erhard Büehler’in Dell’in iddiasını reddetmesine rağmen üssün kapatılacağı fikri ağır basıyor. Şu anda askeri üsste 100 kadar ABD’li askerin kaldığı belirtiliyor. Ayrıca bu askeri üssün ABD’ye artık mali anlamda yük olduğu için böyle bir kararın alındığı da iddia ediliyor.

SIRPLAR MERAKLA BEKLİYOR

Bondsteel askeri üssünün akıbeti henüz tam olarak netlik kazanmamışken, gelişmeler Kosova’nın gündeminden çok Sırbistan gündemini meşgul ediyor. Bondsteel’den ABD’li askerlerin çekilmesinin ardından  üssün kapatılıp kapatılmayacağı Belgrad’ı yakından ilgilendiriyor. Zira Sırbistan bu askeri üssün varlığını Kosova savaşının başlangıcından beri tehdit olarak görmekte.

SIRPLARA GÖRE TÜRKİYE’YE GELECEK

Sırp medyası ise Bondsteel’in Türkiye’ye teslim edilip Türk askeri tarafından kontrol edileceğini iddia etti. Bazı Sırp analistler Bondsteel’i kesin olarak ABD’nin terkedeceğini ve üssün Türklere teslim edilmesinin şaşılacak birşey olmadığını savundu. Türkiye-ABD
ilişkilerinin çok güçlü olduğunu belirten analistler, Balkanlar’da Türkiye-ABD arasındaki güçlü stratejik işbirliğinin Bondsteel’in kapılarını Türklere açacağını öne sürdü.

ŞEHİR İÇİNDE ŞEHİR: BONDSTEEL

1999 yılında NATO güçlerinin Belgrad’ı bombalamasının ardından Kosova’ya giren barış gücü KFOR’un çatısı altında Kosova’nın Ferizovik kentinde ABD’nin kurduğu Bondsteel, 7000 asker kapasitesine sahip bölgenin en büyük ABD askeri üssü. İçinde ABD’nin daha önce Vietnam’da denediği prefabrik binaların olduğu Bondsteel, ABD’li askerlerin tüm çalışma ve yaşam ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyor. Bondsteel’de Askerî kampın dışında kantin, restoran, fastfood, spor salonu, hastane (Kosova’daki en iyi hastane olduğu söyleniyor), okul, sinema, heliodrom vs. gibi yapılar da bulunuyor.

Dünya Bülteni

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.