Erdoğan Bosna Hersek’te

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanları Konseyi üyeleriyle bir araya gelen Erdoğan, ”Ne olur bölünmeyin, bir olun, iri olun, diri olun. Balkanlarda Bosna Hersek’in ayrı bir yeri var. Sizi seviyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Herseklilerden bir ricası olduğunu belirterek, ”Ne olur bölünmeyin, bir olun, iri olun, diri olun. Balkanlarda Bosna Hersek’in ayrı bir yeri var. Sizi seviyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan, Bosna Hersek’teki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Binası’nda, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, konseyin Hırvat üyesi Jelyko Komşiç ve konseyin Sırp üyesi Neboyşa Radmanoviç ile görüştü. Erdoğan ve İzzetbegoviç, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada, görüşmenin çok çok faydalı olduğunu belirterek, ”Şunu özellikle bilmenizi istiyorum, Bosna Hersek’in Türkiye ve Türk halkı üzerinde çok çok müstesna yeri vardır. Bu böyledir, böyle kalacaktır. Aramızdaki ilişkiler, siyasi, askeri, ekonomik, kültürel ilişkiler olarak devam etmektedir, devam edecektir” diye konuştu.

Kendisine yarın fahri doktora verileceğini hatırlatan Erdoğan, bundan ayrı bir mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ticaret hacminin şu anda belki istenilen seviyede olmadığını ancak çok kısa sürede istenilen düzeye geleceğine inandığını ifade eden Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 400 milyon dolar seviyesinde olduğunu söyledi. Erdoğan, ”İki ülke arasındaki ticaret hacmini milyar dolarlarla, milyar avrolarla konuştuğumuz zaman yakındır” dedi.

‘TULUMBA, BUNDAN SONRA BEREKETLİ SULAR AKITACAK’

Görüşmede, Konsey üyelerini Bosna Hersekli işadamlarıyla Türkiye’ye davet ettiğini belirten Erdoğan, Türk işadamlarının da katılacağı toplantıda Bosna Hersek’te ne gibi yatırımlar yapılabileceğinin konuşulacağını ifade etti.

Bosna Hersek’e 100 milyon dolar kredi verildiğini hatırlatan Erdoğan, bunun yüzde 10’unun kullanıldığını, geri kalan rakamın da gelecek dönemde kullanılacağını söyledi. Erdoğan, bu girişimin ileriye dönük olarak bir tulumbanın çalışmasına benzediğini kaydederek, ”Tulumba, bundan sonra bereketli sular akıtacak” diye konuştu.

Türkiye’nin, Bosna Hersek’e her türlü desteği verdiğini vurgulayan Erdoğan, ”NATO ve Avrupa süreci içinde Bosna Hersek’i yalnız bırakmadık. Bırakmadığımız gibi ilgili birimleri NATO olarak sıkıştıracağız” ifadesini kullandı.

7 Ekim’de Bosna Hersek’te yerel seçimlerin yapılacağını anımsatan Erdoğan, seçimlerin Bosna Hersek için hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, ”Türkiye olarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak, bizim siz kardeşlerimizden bir ricamız var, ne olur bölünmeyin, bir olun, iri olun, diri olun. Balkanlarda Bosna Hersek’in ayrı bir yeri var. Sizi seviyoruz” dedi.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.