Bulgaristan´da Sova Harris’in kamuoyu araştırmasına göre, Meclis’e 5 parti girecek

Haberler
İçeriği Paylaş

Sova Harris Kamuoyu Araştırma Kuruluşu tarafından yapılan kamuoyu araştırması sonuçlarına göre genel seçimlerin bugün yapılması halinde Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi oyların yüzde 43,2’sini, Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ise 31,4’ünü alacaktı. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) seçmenden yüzde 11.1, Sansürsüz Bulgaristan yüzde 7, 3 ve Reform Blok yüzde 7,1 oranında destek alacaktı.

Araştırmadan elde edilen verilere göre genel seçimlerde kesin olarak oy kullanacaklarını ve kime oy vereceklerini karar aldıklarını söyleyen seçmenler yüzde 50’yi aşıyor. Açık soruya oy kullanacaklarını cevap veren ve konkre olarak seçtikleri parti veya koalisyonu belirtenler yüzde 58 oranındadır. Sova Harris’ten Vasil Tonçev’in yaptığı analizde, “Bu katılım seviyesi ülkede tespit edilen seçmen katılımın seviyesine bakılırsa mümkündür. Sayı olarak bu 3 300 000 ve 3 400 000 arasında oy demektir. İzah etmemiz gerekir ki, bu varsayımı ülkede seçmen sayısının 5 800 000 kişi olduğu belirtilen uzman değerlendirmesi üzerine yapıyoruz” deniliyor.

Tonçev, “Araştırmadan elde edilen sonuçlar, şu anda gelecek Meclis’e 5 partinin gireceğini göstermektedir. Bu partiler, GERB, BSP’nin kurduğu koalisyon, HÖH, Sansürsüz Bulgaristan Koalisyonu ve Reform Blok. Bu oranda seçmen katılımı olması halinde partilerin, Meclise girebilmesi için yüzde 4′lük barajı aşmak için 130 000 ve 140 000 oy arasında destek almaları gerekecek. Şimdilik Vatanseverlik Cephesi ve ABV Koalisyonu’na ikisinden birisinin 43.Halk Meclisi’ne girecek altıncı siyasi oluşum olabilmesi için 20 000 – 30 000 oy yetmiyor. Seçime katılan diğer parti ve oluşumlar gerekli minimum oy sayısına sahip olamıyor” diye vurguluyor.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş