Türk Tır Sürücülerinin Bulgaristan’ı Protesto Eylemi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da yük araçlarının denetimleri sonucunda şimdiye kadar 143 şoföre ceza kesildiği, bunlardan 87’sinin Türk olduğu bildirildi.

Bulgaristan Ulaştırma ve Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Otomobil İdaresi Ajansı Müdürü Dimitır Ganev, 7-13 Ekim arasında tüm Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde trafik polislerinin ortak çalışması olan TISPOL çerçevesinde yük araçları ve otobüslerde kontrollerin gerçekleştirileceğini hatırlattı.

Bu kapsamda yapılan denetimler sonucunda şu ana kadar farklı uyruklardan 143 şoförün trafikte kural ihlali yaptığının tespit edildiğini ifade eden Ganev, bu nedenle ceza kesilen şoförlerden 87’sinin Türk olduğunu söyledi.

Denetim operasyonunun TISPOL’ın “planlı bir eylemi olduğunu” vurgulayan Ganev, şoförlerden bazılarının 40 saati aşkın aralıksız araç kullandığının görüldüğünü ve bu durumun trafikte risk yaratabileceğini vurguladı.

Türk şoförleri, 2 gün önce Bulgaristan’ın Türk plakalı TIR’lara eksik evraktan yüksek cezalar kestiği gerekçesiyle Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yük araçlarının geçişlerini durdurmuştu. Eylem nedeniyle sınırda 30-40 kilometrelik TIR kuyrukları oluşmuş, protestoya ara verilmesi sonucu geçiş işlemleri normale dönmeye başlamıştı.

Öte yandan, bakanlık yetkilileri, iki ülkenin ulaştırma bakanlıkları arasında 29 Ekim’de sorunların ele alınacağı üst düzey bir toplantının yapılabileceğini kaydetti.

Haberler.com-Sofya


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.