‘Türkiye 100 milyon Euro kredi verdi’

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, “Türkiye, ekonomik alanda güçlü gelişimi olan bir ülke. Biz de bu başarının bir parçası olmak isteriz” dedi.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek’teki geri dönüşler ve kırsal kalkınma için kullanılacak 100 milyon avroluk kredinin Türkiye tarafından çok hızlı bir şekilde verildiğini, bunun Bosna savaşı sırasında mülteci durumuna düşen on binlerce Bosna Hersekli’nin evine dönebilmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Bosna Hersek’teki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Binası’nda, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, konseyin Hırvat üyesi Jelyko Komşiç ve konseyin Sırp üyesi Neboyşa Radmanoviç ile görüştü. Erdoğan ve İzzetbegoviç, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakir İzzetbegoviç, burada yaptığı açıklamada, “Bosna Hersek’in kanıtlanmış dostu başbakan Erdoğan’ı” ülkesinde konuk etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İzzetbegoviç, Saraybosna’nın kurucusu İsa Bey İshakoviç’in ismini taşıyan ödülü alacağı için başbakan Erdoğan’ı tebrik etti.

Türkiye’den gelen misafirlere hem ekonomik hem de uluslararası alanda kendilerine verdikleri destek dolayısıyla teşekkürlerini sunduklarını ifade eden İzzetbegoviç, görüşmede iki ülkenin ekonomik ilişkilerine de değindiklerini kaydetti.

Bosna Hersek’teki özellikle geri dönüşler ve kırsal kalkınma için kullanılacak 100 milyon avroluk kredinin Türkiye tarafından çok hızlı bir şekilde verildiğini belirten İzzetbegoviç, bunun Bosna savaşı sırasında mülteci durumuna düşen on binlerce Bosna Hersekli’nin evlerine dönebilmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

İzzetbegoviç, söz konusu kredinin yüzde 10 kısmının kullanıldığını, bu dinamikle iki yılda kredinin tamamen kullanılacağı, böylece yerel ekonomi ile kırsal kalkınmaya çok önemli fayda sağlayacağını vurguladı.

“BU BAŞARININ BİR PARÇASI OLMAK İSTERİZ”

Türkiye’nin hem ekonomi hem de diğer alanlarda çok büyük başarılar gösterdiğini vurgulayan İzzetbegoviç, “Türkiye, ekonomik alanda güçlü gelişimi olan bir ülke. Biz de bu başarının bir parçası olmak isteriz” dedi.

Bakir İzzetbegoviç, görüşme sırasında Bosna Hersekli iş adamları ve çeşitli alanlardaki uzmanlardan oluşan heyetin yakın zamanda Türkiye’ye bir ziyaret düzenlemesini kararlaştırdıklarını bildirdi.

Türkiye’nin, Bosna Hersek’e AB ve NATO üyeliği konusunda verdiği desteğe işaret eden İzzetbegoviç, “Bosna Hersek’in NATO ve AB üyeliği sürecinden başlayarak orman yangınlarının söndürülmesine kadar aldığımız her türlü destekten dolayı Türkiye’den gelen misafirlerimize en içten teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Dünya Bülteni 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.