Makedonya paralı yol mafyasıyla savaşıyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Makedon polisi, “Çakıl Taşı Operasyonu” kapsamında 1 Aralık Çarşamba günü sahte fiş basarak yaklaşık 2 milyon avro çaldıkları iddia edilen 87 paralı otoyol çalışanını tutukladı.

Üç soruşturma hakimi, sanıkların çoğuna -yedisine gıyaben- hapis cezası, ikisine de ev hapsi verdi.

Polise göre, suç örgütünü ülke karayollarının bakım ve yol ücretlerini toplamaktan sorumlu kamu kuruluşu Macedonia Roads’dan iki üst düzey yetkili kurmuş.

İçişleri Bakanı Gordana Jankulovska SETimes‘a verdiği demeçte, “Daireyi ve resmi görevleri kötüye kullanmak, rüşvet almak, yasadışı belge bulundurmak ve bunlarda tahrifat yapmaktan … suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

Jankulovska, ülkeyi kuzeyden güneye geçen Koridor 10 Otoyolu üzerinde para çalmak için Makedonya’da beş gişenin suistimal edildiğini söyledi.

Bakan, “Gişe çalışanları, grupta kalmak için ayda 100 ile 500 avro arasında değişen bir para ödüyordu.” dedi.

Çakıltaşı Operasyonu, Macedonia Roads’un yedi gişe çalışanı ve yöneticisinin tutuklandığı 2007 yılındaki “Yılan Gözü” adlı başka bir polis operasyonunun devamı. Ancak savcılar, bu kişilerin maddi hasara yol açtığını mahkemede kanıtlayamadılar.

Eski savcı ve hakim, Avukat Stavre Dzikov SETimes‘a yaptığı açıklamada, yasal mesele ve diğer türde manipülasyon konusu haline gelecek kararlara izin vermek yerine, yasa ve prosedürlerin kati surette izlenmesi gerektiğini söyledi.

Dzikov “İlk operasyonda (Yılan Gözü) haklarında suç duyurusunda bulunulmuş şüphelilerden birisinin savunma avukatı olarak, mahkemenin kararını geçersiz kılmakta başarısız oldum. Söz konusu şahsın iddia edilen suçu işlediğine dair hiçbir sav veya kanıt gösterilmemişti. Bu yüzden de Çakıl Taşı’nda, Makedon yargı organları daha önceki hataları tekrar etmemek için hazırlıklı olmalı ve en üst düzey profesyonellikle hareket etmeli.” dedi.

Yılan Gözü’ndeki zanlılar Makedonya’ya Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava açmış, mahkeme de devleti, zanlıları nedensiz yere gözaltında tuttuğu için her birine 2 bin avro tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Devlet Güvenlik Müdürü Ljupco Todorovski, Çakıl Taşı’nın üç buçuk yıl sürdüğünü ve polisin delil toplamak için çok çeşitli soruşturma teknikleri kullandığını söyledi. Todorovski, polisin bilgisayar sistemine girdiğini ve grubun fişleri tahrif edişini gözlemleyip gizli polislerle elemanları izlediğini, ardından da bir ajanla gruba sızdığını söyledi.

Müdür, “Bu kez, bütün kişilerle satranç oynadık.” dedi.

Polis, gişelerde, Macedonia Roads’un ofislerinde ve gişe çalışanlarının evlerinde yapılan aramalarda 170 adet kullanıma hazır boş fiş, 10 bin 999 avro para ve başka para birimlerinde açıklanmayan miktarda para bulunduğunu ve fişlerde tahrifat yapmakta kullanılan programların yer aldığı bilgisayarlara el konulduğunu bildirdi.

Todorovski kamuoyuna her gişede geçen araç sayısını belirleyen sensörler ve kaç adet fiş verildiği konusunda bir kayıt bulunduğuna dair güvence verdi.

Makedon halkı, tutuklamalar ve delil güvenceleriyle ilgili haberi memnuniyetle karşıladı.

SETimes‘a konuşan 47 yaşındaki Üsküplü sürücü Borko Nikolov, “Neredeyse her gün Koridor 10 Otoyolunda araç kullanıyorum. Diğer pek çok sürücü gibi, genelde fişi incelemiyorum. Yaklaşık bir yıldır kimse bu hileleri fark etmediğine göre, grup planını iyi düşünmüş gibi görünüyor.” dedi.

Çakıl Taşı, hükümetin organize suçun kökünü kurutmaktaki kararlılığını vurgulamak amacıyla polisin son birkaç yıl içinde düzenlediği çok sayıdaki büyük baskının sonuncusu. Daha belirgin hedefler arasında emeklilik fonu, sağlık, polis yetkilileri ve A1 TV’nin sahibi Velija Ramkovski’nin suç örgütü yer almıştı.

SETimes‘a konuşan Jankulovska, “Organize suçun önlenmesi, Makedonya İçişleri Bakanlığı’nın başlıca öncelikleri arasında yer alıyor. Ancak bölgesel ve uluslararası işbirliği, organize suçla mücadeleye sistemli yaklaşımda çok önemli bir unsur.” dedi.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.