Burmalı Camii yerinde Subay Evi inşaatı başlıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Vakıf mülkünde yapılan bu çalışmaların derhal durdurulmasını isteyen Koordinasyon Kurulu, Burmalı Camii’nin yeniden inşası konusundaki ısrarlı taleplerinin ciddiyetle gözden geçirilmesini bir kez daha vurgulandı.

Üsküp’teki tarihi Burmalı Camii’nin yıkılmadan önce bulunduğu yerde otel ve Subay Evi inşaatının başlanması, sivil toplum örgütlerinin tepkisine neden oldu. Bugün otel inşaatının yapıldığı yerde basın toplantısı gerçekleştiren Burmalı Camii’nin inşaatı için kurulan Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyon Kurulu, bu davranışın Makedonya’daki Müslüman vatandaşlara karşı yapılan bir kışkırtma olduğunu dile getirdi.
Türkçe, Makedonca ve Arnavutça olarak dağıtılan basın bildiride, gergin bir siyasi ortamda bu davranışın yanlışlığına dikkat çekilerek, “Bu dikkatsiz davranışın, tüm Müslümanların manevi duygularını yaralayan bir kışkırtma olduğu ve bu durumun Makedonya Cumhuriyeti’nde yaşayan farklı etnik gruplara ve farklı dini mensubiyete ait vatandaşlar arasındaki zaten gergin olan ilişkilere olumsuz etki edeceği kanaatindeyiz” denildi.
Vakıf mülkünde yapılan bu çalışmaların derhal durdurulmasını isteyen Koordinasyon Kurulu, Burmalı Camii’nin yeniden inşası konusundaki ısrarlı taleplerinin ciddiyetle gözden geçirilmesini bir kez daha vurgulandı.
Bildiride son olarak, “Hükümet ortağı olan Arnavut siyasi partisinden ve ülkedeki uluslararası toplum temsilcilerinden konunun çözülmesi yönünde sorumluluk alarak kararlı adımlar atmalarını talep ediyoruz” denilirken, sadece Arnavut partilerinden değil, hükümet ortağı olan Türk, Boşnak, Romen ve diğer partilerden de destek istedikleri önemle vurgulandı.
Sırp Hırvat Sloven Krallığı döneminde yıkılan Burmalı Camii yerinde Subay Evi inşa edilmiş fakat 1963 yılındaki depremde yıkılmıştı. O zamandan bu yana boş olan arsanın yerine, yeniden subay evine benzer binanın inşası öngörülmekte.
Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyon Kurulu, daha önce de burada eski Burmalı Cami inşası için farklı protestolar düzenlemiş ve talepte bulunmuştu.
Sarılan yerde bu arsada ne yapılacak ya da kimin tarafından yapıldığı belirtilmezken, Üsküp 2014 projesinin görsel tanıtımında otel ve Belediye Başkanı binası ile nikah dairesi olarak planlandığı bilinmekte. 2011 yılında bu araziyi Yunanlı bir işadamının Ulaştırma Bakanlığı tarafından satın alındığı medyalara yansımıştı. 650 bin avroya alınan arazide en az dört yıldızlı otelin ve eski subay evinin inşa zorunluluğu belirtilmişti.

İslam Birliği de bir basın bildirisi yayınlayarak, gelişmeleri kınarken önümüzdeki dönemde farlkı eylemlerde bulunacaklarını ifade etti.

http://www.yenibalkan.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.