Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri kadrosu azaltılacak

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Savuna Bakanı Nikolay Nençev, “30 bin kişilik Silahlı Kuvvetlerinde 4 bin 600 kişilik kadro indirimine gidilecek” dedi.

Bakan Nençev düzenlediği basın toplantısında, Savunma Bakanlığının 2015 yılına ait 979 milyon levalık (490 milyon avro) bütçesiyle ciddi harcama tasarrufu yapmak zorunda olduğunu ve ihtiyaç dışı kadroyu gözden geçireceğini söyledi.

Emeklilik yaşı gelmiş ancak halen çalışmaya devam eden askeri personelden başlayarak, görev çakışması belirlenen konumlarındaki düzenlemelere kadar, bakanlığın çalışmalarını daha verimli hale getireceklerini belirten Nençev, Savunma Bakanlığının 14 müdürlüğünde 892 kişinin görev yaptığını aktardı.

Bakanlığın biriken borçlarının 2014 yılının başında 55 milyon avroya ulaştığını vurgulayan Nençev, şöyle konuştu:

“Sürekli olan finansman yetersizliği nedeniyle Silahlı Kuvvetleri Gelişim Planı’ndaki bazı çalışmalar ertelenmiş veya sürüncemeye bırakılmış, silahlı kuvvetlerinin bazı yetkinlikleri ise erozyona uğramıştır. Yine finansal sıkıntılardan dolayı silah modernizasyonu ile ilgili bazı projeler başlatamamıştır. 30 bin kişilik silahlı kuvvetlerinde 4 bin 600 kişilik kadro indirimine gidilecek.”

Nençev, ordunun en büyük sıkıntılarından birinin, Rus yapımı MiG tipi savaş uçaklarının bakımı olduğunu ifade ederek, Rusya’nın işe ara bulucular getirerek, maliyeti 3 kat artırdığını savundu.

Bakan Nençev, acil onarım bekleyen 4 MiG-29 uçağına NATO müttefiki olan Polonya’dan geçici olarak “ödünç” motor alınacağını belirterek, “Böylece bakım için Rusya’nın talep ettiği yaklaşık 18 milyon avroluk bir tasarruf sağlanacak” dedi.

IŞİD TEHDİDİ

Bakan Nençev, Avrupa Birliği ülkelerinden Ortadoğu’ya gidip IŞİD’de eğitim gören ve orada görev yapan kişilerin Bulgaristan’ın milli güvenliği açısından yarattıkları risklerden söz etti.

İŞID’e katılanların büyük bir bölümünün muhtemelen Bulgaristan üzerinden geçiş yaptığını dile getiren Nençev, “Asıl bizi endişelendiren onların yine Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya geri dönüşleri. Eğitim görmüş, sıkı motive edilmiş ve öz güveni yüksek olan bu kişiler çok tehlikeli olabilir” diye konuştu.

Nençev, Bulgaristan Askeri İstihbaratının çalışmalarını da değerlendirerek, “İstihbaratın Doğu Avrupa’daki gelişmeleri konusunda zamanında yapmış olduğu analiz ve tahminleri maalesef doğru çıkmıştı. Çalışmalarının verimliği konusunda diyebileceğim hiçbir şey yok” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Dünya Bülteni 

 


İçeriği Paylaş