Bulgaristan’da Asırlık Yayla mevlidi geleneği devam ediyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sıcak havaya rağmen yüzlerce kişi bir kez daha Ardino’nun (Eğridere) Rusalsko (Hotaşlı) köyüne yakın bir mevkide 1100 metre yükseklikte bulunan Yayla isimli yerdeki çayırlara tırmanarak geleneksel sağlık ve bereket mevlidine katıldı. Yaşam tarzlarının ve geleneklerinin hala canlı olduğunu göstermek için dini merasime katılanların çoğu, Rusalsko köyü halkından başka Asenovgrad (Stanimaka) kasabası, Aytos şehri ve Türkiye’den memleketine gelen göçmenlerdi.

Mevlide katılan konuklar arasında Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, 46. Dönem Halk Meclisi Milletvekili Müh. Pavlin Krıstev ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram yer aldılar.

Dolno Prahovo (Amatlar) köyünde eski medresede imamlık yapan Nurettin ismail başta olmak üzere bölge imamları, Kur’an-ı Kerim tilaveti sundular, Mevlidi-i Şerif okudular, sağlık ve bereket için dua ettiler.

Gelecek yılki merasim için yardım toplamak amacıyla açık arttırmayla satışa sunulan maddi bağışlardan ve para bağışlarıyla birlikte 6500 levadan fazla para toplandı. Açık arttırma ile yapılan bir kilo organik tereyağı için teklif edilen fiyat 220 levaya, bir kilo organik bal için teklif edilen fiyat ise 80 levaya ulaştı. Tereyağını Bursa merkezli Filibe Yöresi Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (FİL-DER) Onursal Başkanı Abdurrahman Ardahan ve balı Asenovgrad’ın Dolni Voden semtinden İdriz Çauş satın aldılar.

Duadan sonra tüm katılımcılara Asenovgrad’dan Rasim Bayram’ın hazırladığı 10 kazan kurban yemeği ikram edildi.

Köy yaşlılarının anlattıklarına göre Yayla’da yağmur duası ve mevlit yapma geleneğinin 500 yıllık tarihi var. 16 asırda İslam dininin bölgede önderlerinden biri buraya defnedilmiştir. Yerlilerden bu zatın ismini bilen yok. İslam’ı yayan ünlü bir zat olduğu ve insanların Müslüman olmalarında büyük rol oynadığı düşünülüyor.

Mevlit, Rusalsko Muhtarlığı ve Cami Encümenliği tarafından köy sakinlerinin katkılarıyla organize edildi.

Rusalsko Muhtarı İsmet Mustafa, bu asırlık geleneğin gelecekte de devam etmesini umuyor. Muhtar, organizatörlere ve katkıda bulunanlara içten teşekkürlerini sundu.

Güner ŞÜKRÜ

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş