Bulgaristan’da yeni hükümet içim görüşmeler devam ediyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da, 5 Ekim’de yapılan erken parlamento seçiminde en çok oyu alan ve hükümet kurmakla görevlendirilecek Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) Partisinin koalisyon oluşturma çabaları henüz sonuç vermedi.

Parlamentoya girmek için yüzde 4 oranındaki barajı aşan diğer 7 siyasi oluşumla görüşmelerini sürdüren GERB’in heyeti, dün yaptığı üçüncü toplantısında sağcı Reformcu Blok (RB) koalisyonu temsilcileriyle bir araya geldi.

Parlamentoda 6,5 saat süren görüşmelerden çıkan GERB ve RB temsilcileri koalisyon konusunda sonuç alamadıklarını bildirdi.

GERB’in Heyet Başkanı Tsetska Tsaçeva, siyasi görüş olarak kendilerine yakın olmasına rağmen RB’den net yanıtlar alamadıklarını bildirdi. Tsaçeva, lideri olmayan, 5 partiden oluşan RB ile hükümet koalisyonu oluşturmak üzere görüşmelerin sürdürülmesinde de anlam görmediklerine vurgu yaptı.

RB üyesi Hürriyet ve Şeref Halk Partisi’nin (NPSD) Lideri Korman İsmailov, yeni parlamentoda yer alacak milliyetçi-popülist, ırkçı ve yabancı düşmanı güçlerin etkisinden endişe duyduğunu söyledi.

GERB Partisi 240 üyelik parlamentoda 84 sandalyeye sahip olacak. Azınlık hükümeti kuramayan parti, en az 121 oy alabilecek bir koalisyon hükümeti kurmak zorunda. GERB ilk görüşmelerini Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türkler’in oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile yapmış, her iki görüşmeden de olumlu sonuç alınamamıştı. Bugün, 23 milletvekili olan RB ile de başarısız bir toplantı yapan GERB yarın parlamentoda 19 kişilik grubu olan ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Birliği (PF) ile bir araya gelecek.


İçeriği Paylaş