Türkçe zorunlu seçmeli ders oldu. Saraybosna’da, Bulgaristan’da değil…

Haberler
İçeriği Paylaş

Türkçe, Bosna Hersek’in Zenica-Doboy, Hersek-Neretva ve Gorajde kantonlarının ardından Saraybosna kantonunda da ilk ve orta dereceli okullarda “zorunlu seçmeli ders” olarak okutulacak.
Türkçe’nin, Saraybosna kantonundaki ilk ve orta dereceli okullarda, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça’nın yanı sıra zorunlu seçmeli ders olarak öğretilmesi amacıyla Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile Saraybosna Kantonu Eğitim Bakanlığı arasında protokol imzalandı.
Kültür merkezi lokalinde düzenlenen protokol imza törenine, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Saraybosna Kantonu Eğitim Bakanı Damir Maryanoviç, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdür Vekili Rabia Bozkurt ve davetliler katıldı.
Yıldız, burada yaptığı konuşmada, Türkçe’nin, Bosna Hersek’te ilk ve orta dereceli okullarda öğretildiği kantonlar arasına Saraybosna’nın da katılmasından dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti.
5 BİN ÖĞRENCİ TÜRKÇE DERSİ ALDI 
Maryanoviç, Bosnalı çocukların, Boşnakça’nın yanı sıra kendi dillerine çok benzeyen Sırpça ve Hırvatça’yı da konuşabildiğini belirterek, “Bosnalı çocuklar dil konusunda çok zengin. Bunların yanına şimdi Türkçe’nin de eklenmesi sevindirici oldu. Bu imkan sunulduğu için herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Bozkurt ise Saraybosna genelinde 3 kantondaki 500 okulda, şimdiye kadar 5 bine yakın ilk ve ortaokul öğrencisineTürkçe dersi verildiğini, buna Saraybosna kantonunun da katılmasıyla sayının daha yukarıya çıkacağını belirtti.
Derslerin, Bosna Hersek’teki Türkoloji bölümlerinden mezun 40 öğretmen tarafından verildiğine işaret eden Bozkurt, Türkçe’yi seçmeli olarak seçen öğrencilere kitap ve kırtasiye yardımında da bulunduklarını anlattı.
ajans bg

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.