Balkan ülkeleri ‘atık girişimleri yardım AB üyeliği

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bölge ülkeleri, tüketici ambalaj atık azaltma ve AB direktiflerine uygun olarak çevrenin korunmasına yardımcı olmak için bir çaba geri kazanımlı gerektiren başlıyor.

Kağıt, plastik, cam, metal ve tehlikeli olmayan inşaat atıkları – – 2020 Tekrar kullanmadan önce veya geri dönüşüm için hazırlanacak AB atık maddelerin yüzde 50’sinden fazlasını gerektirir. Tüm atık üçte ikisi yakın tüketici ürünleri ‘ambalajdır.

“Yasaları kirleticiler için artan cezalar sadece sağlar, ancak böylelikle insanların on binlerce iş bulabileceği bir geri dönüşüm iş gelişimi için oda oluşturarak, atık ayırma sistemi kurmak,” Suzana Djordjevic, ekolojik fon yöneticisi Ekotopya, söyledi SETimes .

Sırbistan’da yaklaşık 10.000 kişi son dört yıl içinde çevre sektöründe işler almış, ve ek 40.000 işleri oluşturulabilir.

Hırvatistan 2005 yılında AB çevre politikası uygulamaya başladı, ve Karadağ yaptığı gibi, bir atık yönetim yasayı onayladı. Makedonya ve Bosna Hersek’te 2010 yılında benzer bir eylem gerçekleşti.

Hırvatistan’da hareket 5.000 iş yaratmış, ve genel çevresel sonuçları çevresel duyarlılık AB üye devletleri ile eşit ülke koydu.

Başarılı bir atık yönetimi için anahtar analistlere göre, bölgesel işbirliği olduğunu.

“Örneğin, Karadağ bağımsız geri dönüşüm tesisleri inşa etmek için yeterli ambalaj atık yoktur, ancak bazı komşu ülkelerde yapmak ve atık ambalaj işleme ile ilgileniyorsanız,” Djulijano Grum, Hırvatistan Çevre Koruma ve Enerji Verimliliği Fonu proje lideri, söyledi SETimes .

Grum olduğunu sık sık kazan-kazan durumları üretir, çünkü sürekli olarak ambalaj atıkları ithal ilgilenen bölge ülkelerinden işadamları ile iletişimde kalmak için önemli olduğunu söyledi.

Potansiyeli çok büyüktür. AB dönüşüm ortalama yüzde 50’den fazla iken, Sırbistan, toplam atıkların sadece yüzde 15’i geri dönüşüme sokar.

Atık paket yönetim başarılı işlem için en önemli operasyonel konular arasında atık yeniden ve geri dönüşümü teknik sistemler elde bağımsız kuruluşlardır. Bu yıl, her bir bölge ülkesi gibi bağımsız bir örgüt kurdu.

“Makedonya yılında benzeri BH Ekopak, Hırvatistan Eko-ışınlamada, Pakomak, ve. Aralarında işbirliği sabittir, içsel sorunları için ortak şunlardır özellikle çünkü,” Rebeka Bozovic, Sırbistan’ın kuruluşta iletişim direktörü, Sekopak anlattı SETimes .

Bozovic tüm kuruluşlar Pro Avrupa, 30 ülkede atık sistemlerinde çalışan bir pan-Avrupa grubunun üyesi olduğunu söyledi.

Atık ile ilgili AB direktifine göre, üye devletlerin atık yönetimi için kendi altyapısını inşa etmeli, ancak ekonomik olmadığı takdirde, onlar ortak yapılar oluşturabilir.

“Yine de, ‘bölgesel işbirliği’ en güçlü anlamını daha hızlı AB üyeliği ise,” Djordjevic dedi.

SETimes.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.