İsmailov’un GERB’e yeni şartları: azınlıklar, DS ajanları ve yabancı düşmanlığı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

HŞHP Genel Başkanı İsmailov, GERB Genel Başkanı Borisov’dan yükselen yabancı düşmanlığına ve milliyetçi popülizme, DS ajanlarının tayinine karşı ve azınlıkların entegrasyonu için çalışacağının garantisini vermesini ve bu konuda duruş belirtmesini istedi.
Reformcu Blok’a dahil olan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi’nin (HŞHP) Genel Başkanı Korman İsmailov, hükümeti kuracak olan Bulgaristan Vatandaşları için Avrupa Kalkınması Partisi (GERB) Genel Başkanı Boyko Borisov’dan yükselen yabancı düşmanlığına ve milliyetçi popülizme, komünist dönemin gizli servisi DS ajanlarının devlet idaresine tayinine karşı ve azınlıkların entegrasyonu için çalışacağının garantisini vermesini ve bu konuda duruş belirtmesini istedi.
Dün İsmailov, GERB hükümetinin milliyetçi Vatansever Cephe Koalisyonu’na bağımlı olabileceğinden, GERB’in, Reformcu Blok’un şartlarının zor yerine getirilebileceği belirtmesinden ve şimdilik müzakereleri askıya almasından endişeli olduğunu belirtmişti.
İsmailov, bugün Facebook sayfasının duvarına “Reformcu Blok, Bulgar milletini ayırma çabalarına ve etnik ve dinȋ temele dayalı ayrıştırmalara karşı çıkan bir oluşumdur” yazdı.
İsmailov, müzakereler sırasında GERB’e DS ajanlarını yargıya ve yürütmeye almayacak iradeye sahip olup olmadığını sorduğunu söyledi.
İsmailov GERB’e şu soruyu yöneltti:
Avrupa’da olduğu gibi, ülkemizde de milliyetçi popülizmin, ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının yükseldiğine şahit olmaktayız. Endişe ile nefret dilinin arttığını görmekteyiz, farklılıklara karşı da açık ve gizli ayrımcılık artmakta. Bununla ilgili olarak GERB’de, 43. Millet Meclisi’nde kendisini gösterecek olan yükselen milliyetçi popülizme, ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına son verecek irade var mı?
İsmailov şunları da ekledi:
GERB’in seçim platformunda ve temel önceliklerinde azınlıkların entegrasyonu ve onların entegre olamamış kısmı olan Romanların entegrasyonuyla ilgili strateji ve siyaset gibi şeyler yoktu. Gelecek hükümetle ilgili müzakereler aşamasında bu konularla ilgili açık duruş ve garanti bekliyorum.
Aydın Osman | HABER

İçeriği Paylaş