Bulgaristan’da hükümet kurma girişimleri

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

SOFYA (AA) – Bulgaristan’da 5 Ekim’de yapılan erken parlamento seçimlerinin ardından ülkede hükümet kurma girişimleri sürüyor.

Seçimde en çok oy alarak 240 üyelik parlamentoya 84 milletvekili sokan Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar Partisi (GERB), mecliste temsil edilen diğer 7 siyasi oluşumla temasları çerçevesinde bugün Türklerin yoğun olarak katıldığı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile görüştü.

GERB ile HÖH heyetlerinin “sohbet toplantısı” olarak niteledikleri buluşmanın ardından, HÖH’nin muhalefette kalacağı açıklandı.

GERB Milletvekili Tzetzka Tzaçeva, toplantıda iki taraf arasında birçok konuda görüş birliği gözlemlendiğini ancak bu görüş birliğin koalisyona dek gidemeyeceğini bildirdi.

Tzaçeva, “Biz daha önce de HÖH ile koalisyon kurmayacağımızı bildirmiştik. Görüşmelerimiz burada sona ermiştir. Ancak biz HÖH karşıtı koalisyon da kurmayacağız” dedi.

Yine GERB’den milletvekili olan Rumyana Bıçvarova da “Bizce şimdilik en iyi çözüm HÖH’nin iktidar dışında kalmasıdır” diye konuştu. Bıçvarova, HÖH’nin kurulabilecek azınlık hükümetine koşulsuz destek verme teklifini de reddettiklerini kaydetti.

-HÖH’nin görüşü

HÖH Milletvekili Hasan Ademov, görüşlerinde GERB ile birçok ortak noktada buluştuklarını ancak görüş farklılıklarının bulunduğunu söyledi.

Ademov, HÖH’nin ülkedeki azınlıkların entegrasyon modeli, toplumsal birlik ve beraberliği konusunda partisinin kaygılarının devam ettiğini vurguladı.

İktidar ortağı olmanın HÖH için mutlak bir amaç olmadığını belirten Hasan Ademov, “Biz kilitli kapıyı çalmayız” dedi.

GERB hafta sonuna dek parlamentoda temsil edilen diğer siyasi güçlerle koalisyon kurma görüşmelerini sürdürecek.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev de yeni parlamentonun toplanması için kararname çıkarmadan önce yarın mecliste yer alacak tüm siyasi oluşumların liderleri ile bir toplantı yapacağını duyurdu.


İçeriği Paylaş