Bulgaristan vatandaşının seçimöncesi beklentileri

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Şubat ayında düzenlenen protestolar ve ardından Borisov kabinesinin istifası, Bulgaristan’daki seçim manzarasını hayli farklı şekilde etkiliyor. Bir önceki seçimlere nazaran, ki o zaman yeni partilere umut ışığı vardı ve seçimöncesi kampanyanın önemli rölü yoktu, bugün seçimöncesi kampanya büyük partiler olduğu kadar küçük partiler için de belirleyici rol taşımaktadır. “Alfa Research” uzmanları tarafından Mart sonunda gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasına dayanarak bu sonuçlar ortaya kondu.

Rakamlar neyi gösteriyor?
Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 42’si sandık başına gideceklerinden emin görünüyor, yüzde 28’i hala tereddüt içersinde, ki genellikle tam seçim gününde yarısı oyunu kullanmaya karar veriyor. Her üç vatandaştan biri seçtiği siyasi güçü destekleyeceğinden hala emin değildir.

Seçimöncesi kampanyanın tam arifesinde mücadele yine iki başlıca siyasi güç arasında yürütülecek ve başarı yine şimdiye kadar iktidarda olan yöneticilerin olacaktır. GERB, seçmenlerin yüzde 21.9’nun , BSP ise yüzde 17.4’nün desteğine sahiptir. “Alfa Research” Ajansının Ocak ayı araştırmasına nazaran, Boyko Borisov partisi desteğini yüzde 2’den yüzde 4’e arttırıyor. İstifa, GERB partisi destekleyicileri arasında birleşmeye yol açtı. Sosyalistler ise tam aksine, sosyal protestolardan yararlanamadı ve yıl başına nazaran destekte düşüş kaydetti.

Araştırmalar, “Ataka” partisinin köktenciliğe, millliyetçiliğe ve çok fazla sosyal vaadlere bel bağlayarak, oylarda artış kaydederek yüzde 5, 5 oranına ulaştığını gösteriyor. “Ataka” partisine destek genellikle Sofya ve küçük şehirlerdeki orta yaş grubunun düşük tabakası arasından geliyor. Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS) yüzde 4-5 oranını koruyor. “Alfa Research” Ajansı, eski Avrupa komiseri Meglena Kuneva’nın “Vatandaşlar için Bulgaristan” partisi seçmen oyunda ciddi kayıplar yaşadığı, yüzde 5.6’dan yüzde 3.9’a, yine de 42. Halk Meclisine girecek beşinci parti olarak şansını koruduğunu tahmin ediyor. Tüm protestocuların varsayım niteliğindeki parti, yüzde 14 oranında destekçi topluyor, ancak bu oylar birleşmiş halde olmayınca belirli bir siyasi gücü desteklemiyor.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev’in geçici hükümet kurma ve ülekedeki durumun normale dönme çabaları, olumlu karşılanıyor. Şu an itibarıyla devlet başkanı en beğenilen siyasetçi olarak, siyasi krizden önceki seviyesini koruyor. Azledilen 41. Halk Meclisi yüzde 9 oranında beğeniyle uğurlanıyor. Çalışmalarından kaynaklanan toplam memnuniyetsizlik ise yüzde 60’ı buluyor. Veriler, geçici hükümet Başbakanı Marin Raykov toplum arasında az bilinen bir isim olduğunu gösteriyor. Ankete katılanların çoğunluğu çalışmaları hakkında fikir sahibi değil. Görevin ilk haftalarında vatandaşların yüzde 70’i çekimser, yüzde 17’si – olumlu, yüzde 9’u ise olumsuz tutumunu dile getirdi. Şu an itibarıyla Raykov hükümeti genellikle Sağ-Merkezden destek alırken sol ve radikal tutuma sahip Bulgaristan vatandaşları tarafından olumsuz olarak değerlendiriliyor. Siyasiyelere nazaran yeni Bulgar Mitropoliti Neofit büyük bir desteğe sahip. Bulgaristan vatandaşlrının yüzde 40’ı ülkede olup bitenler konusunda daha faal bir tutuma sahip olacağı umutlarını besliyor.

Türkçesi: Şevkiye Çakır

BNR


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.