Üniversite öğrencilerinin % 70’i, daha iyi maaş için yurt dışına göçetmeye eğilim gösteriyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgar öğrencileri daha üniversitede öğrenim görürken yurt dışına gitme düşüncesiyle yaşamaya başlıyor. Delloitte-Bulgaristan’ın ‘İş Piyasasında İlk Adımlar’ adlı araştırmasına katılan üniversitelilerin % 70’i daha yüksek yaşam standardı ve daha iyi maaş almak için ülkeyi terketmeye hazır olduklarını belirtmiştir.

Ülkemizdeki en büyük müşavirlik şirketlerinden olan Delloitte’ın bu araştırması, ülke genelinde yüksek okullardan öğrencilerle yapılan anketler ile gerçekleştirildi. Ankete katılan gençlerin % 60’ı şu an çalışıyor ya da stajını yapıyor, % 70’inin öğrenimleri sırasında elde ettikleri meslek tecrübesi var. Üniversitelilerin tercihi Britanya ve Almanya’dır ancak diğer AB ülkelerine, ABD ve Kanada’ya ilgi de artıyor. Araştırma başka bir ilginç olguyu da ortaya çıkarıyor: birçok işverenin kadro yetersizliğinden yakınmasına rağmen, iki öğrenciden biri iş piyasasında rağbet gören alanda öğrenim gördüğüne inanıyor.

Bulgar üniversitelileri aynı zamanda öğrenimlerini bitirince kısa zamanda iş bulabilecekleri konusunda iyimser değildir. Öte yandan ankete katılanların % 79’u başlayacakları ilk işte başarılı olacakları hissiyle yaşıyorlar. İşverenlerin bununla ilgili görüşü ise tamamen farklıdır. Onlara göre öğrencilerin sadece % 23 kadarı gelecek kariyerleri için iyi hazırlıklıdır.Araştırma sonuçlarına göre üniversiteliler yüksek öğretime düşük derece veriyorlar.Bulgar işverenleri, bakalorya derecesini bitiren ya da lisans üstü öğrenim gören 24-26 yaş arasındaki öğrencileri yeğliyorlar. Ankete katılanların % 46’dan fazlası Bulgaristan için ortalama maaşın % 50-80’ini oluşturan 150 ile 250 Avro arasında stajyer maaşı almayı bekliyorlar. Çoğu, gelirlerini her yıl düzenlenen yaz staj ve yurtdışı çalışmaları yoluyla artırmaya bel bağlıyorlar.

Derleyen: Diana Hristakieva
Çeviri: N. Dimitrova

BNR


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.