Roman öğrenci Fransa’ya ailesiyle dönmek istiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Fransa’da Ekim ayının başında geçerli oturma izni bulunmadığı için annesi ve 5 kardeşiyle sınırdışı edilen Roman Kökenli Kosovalı öğrenci Leonarda Dibrani, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’dan kendisiyle birlikte ailesini de bu ülkeye geri almasını istedi.

Fransa’da okul arkadaşlarının yanında, gezi otobüsünde bulunduğu sırada gözaltına alınarak annesi, babası ve 5 kardeşiyle birlikte sınır dışı edilen, ardından ülke genelinde öğrencilerin protestosuna neden olan 15 yaşındaki Leonarda Dibrani, şimdi Kosova’nın kuzeyindeki Mitrovitsa kentinde yerleştirildiği bir evde yaşamını sürdürüyor.

Leonarda Dibrani, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’nin kendisine eğitimini tamamlamak için bu ülkeye geri gelmesini teklif ettiğini, bu teklifin ailesi açısından kabul edilemez olduğunu belirterek, “Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’yi gerçekten anlayamıyorum. Kendisine teşekkür ediyorum, fakat kapının sadece bana açık olduğunu söylemesini anlayamıyorum. Ailemin geri gitmesi mümkün değil, fakat ben reşit değilim, 15 yaşındayım. Kendisinden hepimizin dönmemize imkan açmasını rica ediyorum” diye konuştu.

Kosova’da eğitime devam edemeyeceğini anlatan Dibrani, ”4.5 yıldır Fransa’daydık, dili öğrendik. Fransızca ve Romence konuşuyorum. Kosova’da okuyamam. Oradaki okulda başarılıydık, diplomalarımız var, dili çok iyi biliyoruz. Bize köpek muamelesi yaparak kovmalarının nedenini bilemiyorum” dedi.

”Hollande sadece Fransa’daki ateşi söndürmek istedi”

Leonarda’nın babası Reşat Dibrani ise Fransa’da gözaltına alındıktan sonra ailesiyle sınırdışı edilen 15 yaşındaki kızının yanı sıra, okul çağında olan 4 çocuğu daha olduğunu belirtti. Reşat Dibrani, ”Benim anladığım kadarıyla Cumhurbaşkan Fransa’daki ateşi söndürmek istedi. bu yüzden Leonarda’yı geri çağırdı. Bence oradaki halk, ailenin tamamının dönmesiyle sakinleşir, sadece ailenin bir mensubuyla değil” diye konuştu.

Kosova devletinin yardımı

Mitrovitsa Belediyesi Yerel Topluluklar Ofisi Koordinatörü Fehmi Feyza, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dibrani ailesi konusunda Kosova İçişleri Bakanlığı ile birlikte ortakça hareket edildiğini ve bu aileye prosedürleri beklemeden yardım edildiğini söyledi.

Feyza, ”Bu aileye Kosova devleti olarak her türlü yardımı sağladık. Gıda yardımı ulaştırıldı, yakında gerekli yakıt da teslim edilecek. okul çağındaki çocuklara eğitim imkanı da sağlanabilir” dedi.

PRİŞTİNE – Zulfiya Yakupi, AA


İçeriği Paylaş