Kosova’daki Erken Genel Seçimler

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

KOCAELİ (AA) – Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Kosova’da gerçekleştirilen erken genel seçimlere ilişkin, “Başbakan Haşim Taçi’nin en büyük destekçisi yine Türkiye olacaktır. Bu durum, Kosova’nın kalkınmasında mutlak avantaja dönüştürülmelidir” dedi.

Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi Kosova’dan da göç edip Türkiye’ye yerleşen çok sayıda kişinin bulunduğunu belirterek, Kosova’nın gerek ekonomik kalkınmasında gerekse siyasi istikrarında Türkiye’de yaşayan Kosovalı vatandaşların etkin bir rol oynayabileceğini söyledi.

Bu nedenle bölgedeki seçim sonuçlarının Türkiye açısından önemli olduğunu vurgulayan Çolakoğlu, Türkiye’nin Avrupa’nın en yoksul ülkelerinden olan Kosova’ya yatırım yapması gerektiğini anlattı.

Çolakoğlu, Kosova’da 20 bin Türk’ün yaşadığını ancak Türkçe konuşanların sayısının 200 bin olduğunu dile getirerek,  “Başbakan Haşim Taçi’nin en büyük destekçisi yine Türkiye olacaktır. Bu durum, Kosova’nın kalkınmasında mutlak avantaja dönüştürülmelidir” diye konuştu.

Türkiye’nin ekonomik ve siyasi birikiminin, Kosovalı Türk vatandaşları aracılığıyla aktarılması gerektiğine işaret eden Çolakoğlu, bu konuda Kosovalı işadamları ve bölgeye yönelik hizmet vermeye çalışan sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düştüğünü kaydetti.

AA

http://www.haber3.com/kosovadaki-erken-genel-secimler-2722685h.htm#ixzz34VMQV7Yw


İçeriği Paylaş