Avrupa yurttaşlar yılı ve Bulgar girişimleri

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Geçici Başbakan yardımcısı ve çalışma ve sosyal bakanı Deyana Kostadinova Avrupa yurttaşlar yılına resmen start verdi. AK Avrupa vatandaşlığının yürürlüğe girmesinin 20.yıldönümü ve 2014 yılında yapılacak Avrupa Parlamento seçimleri vesilesiyle 2013 yılını yurttaşlar yılı olarak ilan etti.Bulgaristan, toplam 39 etkinlik ile 19 girişim planlıyor.
Amaç geniş toplum çevrelerine Avrupa vatandaşlığı konusunda hak ve sorumluluk hakkında bilgi vermek. Bir başka ülkede iken haklarını iyi bilmeleri için, üniversiteli, işçi, iş arayan, girişimci, emekli, yolcu, turist, tüketici ayırımı yapmaksızın. Deyana Kostadinova:

‘Bulgaristan için bu konu çok önemli. Ekonomik kriz dönemlerinde yurttaş hakları çoğu kez sorun yaratır. Önerilen önlemler ve sınırlamalar hukukun ulaştıklarından çoğu kez sapmaktadır. Bundan dolayı demokratik değerlere uymak çok önemlidir. Bir üye ülke sorumluluklarını yerine getirirken vatandaşları da haklarından faydalanmalıdır. AB istihdam amaçlı serbest dolaşım hakkından da dahil. Bu hak Avrupa entegrasyonunun en iyi bir ifadesidir. Ortak Avrupa pazarında işçilerin mobil olması ekonomilere katma değer sağlayarak katkıda bulunmaktadır.Ekonomik ve finansal kriz koşullarında ise bu bir artıdır.

Bundan dolayı Bulgaristan vatandaşlarının haklarını savunmaya devam ediyor. Bazı devletlerde öünüzdeki yıl serbest işçi dolaşımı ile ilgili sınırlamalrın ortadan kaldırılmasına dair tartışmaların devam etmesine rağmen Bulgaristan bu hakları savunmaktadır.’
Avrupa yurttaşlar yılının hedefine ulaşması için ulusal ve yerel çapta bütün devlet kurumları seferber edilmiş, sosyal ortaklar ve sivil örgütler de aktif katılmaktadır. Eşgüdümü ‘Avrupa enstitüsü’ vakfı üstlenmiştir. Tümü milli katılım programının bir parçasıdır.Başkoordinatör ise sosyal bakanlığıdır.

Eurobarometre’nin son verilerine göre Bulgarların sadece %20’si Avrupa vatandaşı olarak hakları konusunda bilgiye sahiptir. Bu oran Avrupa’nın ortalama oranından daha düşük.
Bulgarlar en fazla başka üye ülkede çalışma hakları ile ilgilenir.Zinaida Zlatanova AK’nun Bulgaristan Enformasyon bürosu şefi. İşte onun izahı:

‘Eurobarometre’nın en aktüel araştırması Avrupalıların sadece üçte birisinin AB’nde oyunun önemli olduğuna inanmaktadır. Günümüzde çoğu insan siyasetin kapalı kapılar ardında yapıldığını düşünür.Bunu değiştirmeliyiz.Avrupa yurttaşlar yılının motosu da rastgele seçilmiş değildir: ‘Tartışmaya katılım.’

Türkçesi: M.Baharova

 

BNR


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.