“Türkler Eşit Haklara Sahip Değil”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya’da BTA Ajansı’nın basın merkezinde‘Bulgaristan’daki Türkler’ adlı kitap düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı.

Gazeteci Antoni Georgiev, Doç. Orlin Popov, Dimana Trınkova, Radko Popov, Doç. Bojidar Aleksiyev, Doç. Galina Lozanova, Doç. Doroteya Dobreva, Doç. Yordanka Babina ve Doç. İvanka Vlaeva^nın yazdığı 10 makaleden oluşan 188 sayfalık eserde Bulgaristan’daki Türklerin ve Müslümanların hayatından kesitler sunan 85 fotoğrafta yer alıyor. Vagabond Yayınlarından çıkan kitap İngilizce ve Bulgarca basıldı.

BÜYÜKELÇİ ARAMAZ: BU KİTABI EN ÇOK BULGAR DOSTLARIMIZ OKUMALI

 

İsmail Aramaz

Kitabın yazarlarıyla birlikte tanıtım toplantısına katılan Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, kitabın çok önemli olduğunu belirterek, insanımız hakkında bilgi verdiğini kaydetti. Aramaz şunları söyledi: ‘Ne yer, ne içir, nereden geldi; Karaman’dan, Ordu’dan, Manisa’dan mı geldi. Nerede oturur; Deliorman’da mı Kırcaali’de mi, yoksa başka yerde mi. Ne tür müzik dinler. Hıdrellezi nasıl kutlar, nişanlarını ve sünnet törenlerini nasıl uygular. Kitap bunlar hakkında’ dedi.

 

İngilizce ve Bulgarca basılmasının nedenine de açılık getiren Büyükelçi Aramaz, kitabın uluslararası topluma, aynı zamanda da Bulgar toplumuna yönelik olduğunu vurguladı. ‘Aslında en çok okuması gereken Bulgar dostlarımız – Bakın yanıbaşınızda böyle bir toplum yaşıyor. Bu toplumu biraz daha yakından tanıyın – Bence bu maksada hizmet edecek bir kitap. Hayırlı olmasını dilerim’ dedi.

 

ANTONİ GEORGİEV: TÜRKLER EŞİT HAKLARA SAHİP DEĞİL

 

Antoni Georgiev

‘Bulgaristan’daki Türkler’in editörü ve yazarlarından Antoni Georgiev,  kitatabın hazırlık aşamasında Türklerin çeşitli siyasi sistemler tarafından baskılar görmesine rağmen vatanları Bulgaristan’a karşı bağlılık hissi beslediklerini anladığını kaydetti. Georgiyev, Bulgaristan’daki Türklerin kendilerini sadece ‘Müslüman’ olarak değil, ‘Türk’ olarak gördüklerini vurgulayarak,  bu onlar için tartışması bile yapılamayacak bir konu olduğunu söyledi.

 

Georgiev, Bulgaristan’daki Türklerin eşit haklara sahip olmadıklarını hatırlatarak şöyle dedi:‘Bulgaristan Türkleri bilimde, sanatta, sporda, devlet kademelerinde, silahlı kuvvetler, polis ve yerel yönetimde eşit haklara sahip değil. Türkçenin yasak olmamasına rağmen seçim kampanyaları sırasında Türkçe söylenen birkaç cümle bile skandal olarak sunuluyor. Bulgaristan Türklerine yönelik aralıklarla çeşitli saldırılar düzenleniyor, Mayıs 2011’de Sofya camisi örneğindeki gibi.  Bazen yerel yönetimler, asırlarca kullanılan Türkçe yer adlarını değiştirmeye kalkıyor. Bu tür hareketler endişeleri de beraberinde getiriyor;  Taş isimleri değiştiriliyorsa, insan isimleri de değiştirilecek…’

 

Georgiev, Bulgaristan Türklerinin en büyük beklentisinin devletin ve toplumun kendilerine karşı eşit vatandaş olarak davranılması olduğunu vurgulayarak Türklerin kendilerine şunu söylediğini aktardı: ‘Görüyorsun Türküm ama Bulgaristan vatandaşıyım, bana olması gibi davran’

BÜYÜK İLGİ
BTA Ajansı’nın basın merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısına davet edilenler arasinda Sofya’daki yabancı elçiliklerde görevli diplomatlar, HÖH milletvekili Arif Aguş, BAF Başkanı Sezgin Mümin, bağımsız milletvekili Korman İsmailov, Başmüftülük temsilcileri ve Ajans Bg Medya Grubu Başkanı Nahit Doğu da vardı
Ajans BG

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.