Yunanlar umudu Almanya’da arıyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da resmî verilere göre gençlerin yüzde 64’ü işsiz. Çareyi Avrupa ülkelerine göç etmekte arayan bu gençlerden ikisi Yorgo ve Sofia Polikroniyadis…

20 yaşındaki Yorgo Polikroniyadis ile kendisinden iki yaş küçük kız kardeşi Sofia yaklaşık üç aydır Almanya’da, Köln’ün Meschenich mahallesinde hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Almanya’ya göç etme kararını ailecek almışlar. İki gencin Almanya hakkındaki bilgileri son derece sınırlı zira daha önce sadece turist olarak buraya gelmişler. Ancak bu yabancı ülke hakkında babaları Nikos bir hayli tecrübeli. 50 yaşındaki baba, ülkesinde Almanya’dan gelen ikinci el otomobilleri satarak yıllarca ailesinin geçimini sağlamış. Ancak Yunanistan’da yaşanan malî kriz onun firmasını da vurmuş.

Yorgo yaşananları “Yunanistan’da durum çok kötüydü. Çalışacak iş bulamıyorduk. Önce annemler ayrıldı. Eylül ayında Almanya’ya geldiler. Altı ay sonra da arkalarından biz geldik. Bu altı ay içerisinde Yunanistan’daki durum belirgin bir biçimde kötüleşti. Çok sayıda insan işinden oldu” sözleriyle aktarıyor.

Almanya’daki hemşerileri ve Köln’deki Alman-Helen Ekonomi Birliği aileye yardım eli uzatmış ve onları bilgilendirmiş. Bu birlikten Kristina Aleksoğlu Patelkos birçok Yunan göçmenin tamamen hazırlıksız bir biçimde ve Almanya hakkında en ufak bir bilgi sahip olmadan geldiğini belirtiyor. Yıllardır bu kurumda görev yapan Patelkos göçmenlere kendi dillerinde danışmanlık hizmeti sunuyor. Son aylarda talebin ve buna bağlı olarak üzerlerindeki iş yükünün aşırı derecede arttığını kaydediyor.

(c) DW/Maria Rigoutsou<br /><br />
(25.05.2013) Mechenich bei Köln gemacht.<br /><br />
Es geht um eine griechische Familie, die vor einige Monaten nach<br /><br />
Deutschland eingewandert ist, wegen der Finanzkrise.<br /><br />
Das Mädchen heißt Sofia Polychroniadi<br /><br />
Sofia hemşire olmanın hayalini kuruyor

Başvuru süreci

Kristina Aleksoğlu Patelkos Baba Nikos Polikroniyadis’in çocukları için kendisi ile iletişime nasıl geçtiğini “Beni aradı ve hangi belgelerin gerekli olduğu, hangi kurumlara başvurulması gerektiği konusunda kendisini bilgilendirdim. Danışmanlık sırasında belgelerin eksiksiz bir biçimde getirilmesi ve makamlara bireysel başvurulması gerektiğini paylaşmak son derece önemli” şeklinde anlatıyor.

Yorgo ve Sofia Almanca öğrenmeye Yunanistan’da başlamış. Almanya’ya geldikten sonra da dil bilgilerini pekiştirmek için bir halk eğitim merkezine yazılmışlar. Bilişim teknolojileri alanında meslek lisesi diploması olan Yorgo’nun hayali eğitimini daha da ilerletmek. Sofia ise hemşire olmanın hayalini kuruyor. O da bir meslek lisesini bitirmiş ve 2013 yılının eylül ayından itibaren de Köln’de bir meslek lisesine başlayacak. Şu anda çalışıyor. Hiçbir şekilde Yunanistan’a geri dönmeyi düşünmüyor:

“Büyük ihtimalle mesleğimi yapabileceğim bir iş bulamayacaktım. Bir otomobil alabilecek, tatil yapabilecek ve ileride ailemi geçindirebilecek kadar para kazanamayacaktım. Hayır, Yunanistan’da burada yapabileceklerimin hiçbirini yapamayacaktım.”

(c) DW/Maria Rigoutsou(25.05.2013) Mechenich bei Köln gemacht.Es geht um eine griechische Familie, die vor einige Monaten nachDeutschland eingewandert ist, wegen der Finanzkrise.Das Mädchen heißt Sofia PolychroniadiDer Junge heißt Giorgos Polychroniadis

Hallerinden memnunlar

Sofia birkaç gün önce 1070 euroluk ilk maaşını almış. Ağabeyi ve babası ile birlikte bir sebze fabrikasında çalışıyor. Saat başına ücret aldıkları için bazen öğleden sonraya kadar çalışıyorlar bazense gece yarısı paydos ediyorlar. Sofia para kazanıyor olmaktan son derece mutlu, daha şimdiden ileride küçük bir otomobil almak için para biriktiriyor.

Polikroniyadis ailesi hallerinden memnun. Artık gelecek kaygısı duymuyorlar ve bir tedirginlik yaşamıyorlar. Sofia Almanya ile Yunanistan arasındaki son dönemde iyice gerilen ilişkileri, Almanya hakkındaki önyargıları şöyle değerlendiriyor:

“Bunların hiçbiri doğru değil. Yunanistan’da saat akşam sekizden sonra Almanya’da hayatın durduğu söylenirdi. Oysa insanlar bütün gün sokakta. İnsanların yüzleri gülüyor, stres içinde değiller. Yunanistan’da uzun süredir buna tanık olmamıştık. Genellikle akşamları dışarı çıktığımızda tüm dükkanlar bomboş oluyordu, hiçbir şey yoktu.”

Sofia ile Yorgo’nun küçük kardeşleri, 17 yaşındaki İlias ise yakında lise bitirme sınavını verecek ve ondan sonra o da Almanya’ya gelecek. Aile üçüncü çocuklarını da sefaletten kurtarma konusunda son derece kararlı.

©Deutsche Welle Türkçe

Maria Rigoutsou / Ercan Coşkun

Editör: Başak Sezen


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.