Romanya’dan İzmir’deki Kültür Olimpiyatları Şölenine 1 bakan, 50 parlamenterle dev çıkarma

Haberler
İçeriği Paylaş

11. Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni’ne yurtdışından en büyük ilgiyi, 1’i bakan, 50 parlamenter ve 15’in üzerinde gazeteci olmak üzere toplam 150 kişilik heyetle Romanya gösterdi. 24 – 26 Mayıs tarihlerinde İzmir Kültürpark’ ta gerçekleştirilen şölende, Drakula Şatolu Romanya standı üç gün süren sergi boyunca ziyaretçilerle dolup taştı.

Bakan Adriana Doina Pana ve beraberindeki heyet, Türk –Romen öğrencilerin gösterilerini uzun süre ayakta alkışladı.

Uluslararası Türkçe Öğretim Derneği (TÜRKÇEDER) ve İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi (İZDİM) tarafından ortaklaşa düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni’ne yurtdışından en büyük ilgiyi, 1’i Bakan, 50 parlamenter ve 15’in üzerinde gazeteci olmak üzere toplam 150 kişilik heyetle Romanya gösterdi. 24 – 26 Mayıs tarihlerinde Kültürpark’ ta gerçekleştirilen şölende, Drakula Şatolu Romanya standı sergi boyunca dolup taştı. Üç günde yaklaşık 2,5 milyon ziyaretçinin gezdiği ülke tanıtım stantları arasında farklı dizaynı ve içeriği ile en görkemlisi romanya standı seçildi. Stantta 4 ton kozanak dağıtıldı.

Açılış sırasında en çok alkışı alan ülke, Romanya Aile ve Sosyal Diyalog Bakanı Adriana Pana ve beraberindeki heyet oldu.

Lumina Eğitim Kurumları’nın organizasyonu ile düzenlenen ve Aile-Sosyal Diyalog Bakanı Adriana Pana’nın başkanlığında özel bir uçakla İzmir’e çıkarma yapan Romanya heyeti, üç gün boyunca Türkiye ve Romanya’nın yanı sıra dünya kültür zenginliklerinin güzelliklerine şahit oldu.

Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılan protokol açılışı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Romen Bakan Adriana Pana ve 16 ülke bakanı ile birlikte muhteşem bir törenle gerçekleştirildi. Açılış sırasında en çok alkışı alan ülke, Romanya Aile ve Sosyal Diyalog Bakanı Adriana Pana ve beraberindeki heyet oldu.

Romanya’yı olimpiyatlarda temsil eden öğrencilerin Türkçe ve Romence seslendirdikleri, şiir, şarkı ve folklor gösterilerden oluşan özel gösterileri de büyük ilgi gördü. Bakan Adriana Pana ve beraberindeki heyet gösterileri uzun süre ayakta alkışladı.

Kültür fuarındaki Romanya standını da gezen Bakan Adriana Pana, ziyaretçilere bizzat kendisi kozanak dağıtarak, folklor ekipleri ile halay çekti. Pana, Lumina Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Gürsoy ve diğer yöneticilerini “Romanya’ya yaptığı katkılardan dolayı teşekkür plaketi” ile ödüllendirdi.

Kültürpark’ta düzenlenen ‘Kültür Şöleni’ Egelilerin akınına uğradı. Şölen için Uşak ve Denizli’den tren kaldırılırken, şehir içinde trafik saatlerce kilitlendi. Dünya çocuklarının gösterilerini izleyen Egeliler, kardeşlik köprülerinin kurulmasına şahitlik etti.

Parlamenterlerin yanı sıra çok sayıda bürokrat, işadamı ve eğitimcinin de bulunduğu Romen heyeti, üç günlük İzmir gezisinde şehrin tarihi ve turistik yerlerini de gezme imkanı buldu.

Romanya Aile ve Sosyal Diyalog Bakanı Doina Pana, 50 parlamenter, bakanlıklarda görev yapan çok sayıda bürokrat, eğitimci, işadamı, Romen medyasında görev yapan 15’e yakın önemli gazetecinin de bulunduğu 150 kişilik Romanya heyeti, İzmir’de unutulmaz üç gün yaşadı. Misafirler, gördükleri kültür zenginlikleri ve Anadolu insanının misafirperverliğinin kendilerini çok etkilediğini dile getirdiler.

Bu yıl 11.’si düzenlenen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında organize edilen Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni, İzmir Kültürpark Fuar Alanı’nda 2 bine yakın yabancı öğrenci ile vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Dünyanın farklı ülkelerinde Türkçe’yi en iyi öğrenen öğrencileri ödüllendirmek amacıyla düzenlenen Türkçe Olimpiyatları kapsamında İzmir’de ilk kez organize edilen Kültür Şöleni’nin açılış törenine; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Romanya Aile ve Sosyal Diyalog Bakanı Adriana Pana ve 140 ülkeden yabancı delegasyon katıldı.

Üç günde 2,5 milyon ziyaretçinin gezdiği fuarda en çok ilgiyi Drakulalı Romanya standı gördü

Dev bir organizasyona dönüşen Türkçe Olimpiyatları öncesinde düzenlenen Kültür Şöleni için İzmir’in seçilmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Yıldırım, etkinliklerle farklı kültürlerden gelen gençlerin meltem rüzgarı estirdiğini belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise organizasyon dolayısıyla tertip komitesine İzmir halkı adına teşekkürlerini ilettiğini belirterek, “Bu renkli ve olağanüstü tablodan müthiş derecede etkilendiğimi söylemek istiyorum” dedi.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Üyesi Işılay Saygın da Türkçe’nin daha yaygın kullanımını amaçlayan organizasyonun, devletin desteklediği, halkın sahiplendiği örnek bir organizasyon olduğunu söyledi. Türkçe Olimpiyatları’nın, 2003 yılında 17 ülkeden 62 öğrencinin katılımıyla başladığını, bugün ise 140 ülkeden 2 bin öğrencinin katıldığı dev bir etkinliğe dönüştüğünü anlatan Saygın, BM’ye kayıtlı 193 ülkenin tamamından öğrencilerin katılımını sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Saygın, bu yıl “Evrensel Barışa Doğru” sloganıyla düzenlenen Kültür Şöleni’nin, EXPO 2020’ye aday olan İzmir için güzel bir tanıtım fırsatı olduğunu sözlerine ekledi.

Sunuculuğunu Kazakistan’dan Aygerim Satıbaldina’nın yaptığı tören, çeşitli ülkelerden öğrencilerin oluşturduğu Dünya Orkestrası’nın seslendirdiği Türk Halk Müziği eserleriyle dikkat çekti. Etkinlikte, çeşitli ülkelerden öğrenciler şarkılar söyledi, yöresel dans gösterileri sunuldu.

Kültürpark’ta düzenlenen ‘Kültür Şöleni’ Egelilerin akınına uğradı. Şölen için Uşak ve Denizli’den tren kaldırılırken, şehir içinde trafik saatlerce kilitlendi. Dünya çocuklarının gösterilerini izleyen Egeliler, kardeşlik köprülerinin kurulmasına şahitlik etti

Egelileri kendine hayran bırakan kültür şöleninin, üç gününü değerlendiren İZDİM Başkan Vekili Mustafa Acar, “İzmir’de sevgiye, barışa, hoşgörüye çok büyük bir adım atıldı. İzmir fuar tarihi boyunca böyle bir kalabalık görmedi.” ifadelerini kullandı.

Bran Şatolu Romanya standı büyük ilgi gördü

Kültür Şöleni ülkeler tanıtım fuarında; Bran şatolu, farklı içerik ve dizaynı ile göz kamaştıran Romanya standı büyük ilgi gördü. Ziyaretçiler, Drakula ile resim çektirmek için büyük çaba harcadı. Üç günde 2,5 milyon ziyaretçinin gezdiği fuardaki Romanya standının ziyaretçileri arasında; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Romanya Aile ve Sosyal Diyalog Bakanı Doina Pana, Romanya Başkonsolosu Leresa Nicolaş ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da yer aldı.

BAKAN, KOZANAK DAĞITIP, HALAY ÇEKTİ

Romanya Aile ve Sosyal Diyalog Bakanı Doina Pana Romanya standında kozanak dağıttı, halay çekti. Kültür etkinlikleri sırasında 4 ton kozanak dağıtıldığı açıklandı. Ziyarette açıklamada bulunan Bakan Pana, yurtdışındaki Türk eğitim kurumları ve bunlara paralel yapılan çok katılımlı Kültür Şöleni’nin, daha iyi bir dünyaya doğru atılan adımlar olduğunu söyledi. Pana, bu hizmetlerin insanlık adına daha global bir kaynaşma ve dayanışma vazifesi gördüğünü ifade etti.

Eğitim gönüllülerine teşekkür plaketi verdi

Aile ve Sosyal Diyalog Bakanı Adriana Pana, Romanya’nın tanıtımına yaptıkları katkılardan dolayı Lumina Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Gürsoy ve kurumun diğer yöneticilerini ‘teşekkür belgesi’ ile ödüllendirdi. Plaketler, şölendeki Romanya standından düzenlen mini bir törenle alkışlar altında verildi. Plaket töreninde hazır bulunan Romanya’nın İzmir Başkonsolosu Cerasela Nicolas, Lumina Eğitim Kurumları’nın Romanya’yı bir çok yerde olduğu gibi Türkiye’deki Kültür Şöleni’nde de büyük bir başarı ile tanıttığını söyledi.

Aile ve Sosyal Diyalog Bakanı Adriana Pana: ‘Mükemmel bir festival’

140 ülkeden dünya çocuklarını dostluk ve kardeşlik festivalinde buluşturan organizasyonu takdirle karşılıyorum. Bu kadar farklı ülkeden farklı dil, din ve renge mensup insanların bir araya gelmesi çok önemli. Yurt dışındaki Türk okullarında okuyan öğrenciler Türkçe öğreniyor. Bu şölenle de Türk insanı bu ülkelerin kültürünü, örf  ve adetlerini öğreniyor. Bu açıdan mükemmel bir organizasyon olan bu festivali düzenleyenleri kutluyorum.

Romen Bakan, Kocaoğlu’na dünyadaki barış okullarını anlattı

Romanya Aile ve Sosyal Diyolog Bakanı Adriana Pana başkanlığındaki heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu İZFAŞ’ta ziyaret etti. Ziyaret sırasında Kocaoğlu’na aralarında Romanya’nın da bulunduğu yaklaşık 140 ülkede faaliyet gösteren hizmet okullarından takdir ve övgüyle söz eden Pana, “Türkiye’deki gönüllülerinizin açtığı bu okullar dünya barışı ve geleceği adına çok önemli faaliyet gerçekleştiriyor.” dedi. İzmir’e EXPO 2020 için desteğini açıklayan Romen Bakan ve beraberindeki heyete teşekkür eden Kocaoğlu, heyeti İzmir’de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Drakula, kan içmeyi neden bıraktı!?

Ülkelerini açtıkları stantlarda tanıtan öğrenciler, ilginç gösterilere de imza attı. En dikkat çekici gösteriyi de Romanya’dan gelen öğrenciler yaptı. Drakula’nın şatosu olarak bilinen Bran Şatosu’nda Drakula kostümü giyen Toma Adriyan, “Türk okullarını tanıdıktan sonra kan emmekten vazgeçtim. Artık yararlı bir insan olmaya ve ben de kan vermeye karar verdim.” diyerek, takma vampir dişlerini çıkarıp şölen alanında bulunan 112 Acil Sağlık ambulansına giderek temsili olarak kan verdi.

150 kişilik Romen misafirleri son gezi akşamında İzmir İnciraltı’daki ünlü Veli usta balıkçı’da ağırlayan işadamı Levent Atin’in anlamlı jesti, Bakan Doina Pana başta olmak üzere bütün misafirlerin övgüsünü kazandı.

İzmir’deki Gediz Üniversitesi’ni de ziyaret eden Bakan Doina Pana ve beraberindeki heyet, özel girişimciler tarafından kurulan modern üniversiteye hayran kaldı. Ziyaret sırasında Pana’ya üniversite yetkilileri tarafından bir plaket verildi.

 

 

Misafir heyet, İzmir’in; Kemeraltı, Kadifekale, Efes harabeleri, Meryemana gibi tarihi ve turistik yerlerini gezme imkanı da buldu.

İzmir ziyaretine katılan Romen medya mensupları, Zaman gazetesi İzmir Temsilcisi Vahit Yazgan’ın (en sağda) onurları­na verdiği yemekte Türk meslektaşları ile bir araya geldi. Medya mensupları, yemekte, hem mesleki konular­da hem de bölgesel gelişmelerle ilgili merak ettikleri konularda görüş alış verişinde bulundu. Yemeğin sonunda gazeteciler birbirine plaket takdim etti.

Hayri Gül – İzmir


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.