YTB’de Görev Değişikliği: Yeni Başkan, Doç. Dr. Kudret Bülbül

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

2010 yılında kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı görevini yürüten ve kurumun kurucu başkanı olan Kemal Yurtnaç, Başbakanlık Müşavirliğine atanırken, Kamu Güvenliği Müsteşar Yardımcısı Kudret Bülbül Başkanlık görevine atandı.

Kurum Başkanı Yurtnaç’ın 24.02.2014 tarihinde görevinden ayrılacağı bildirildi.

 

Kudret Bülbül kimdir?

Kudret Bülbül, 1991’de İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘nden mezun olmuştur. Yüksek lisansını yine aynı üniversitede tamamlayan Bülbül, doktorasını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, 2004 yılında bitirmiştir.

1995’de 1 yıl akademik amaçlı olarak Londra’da kalan Bülbül, 2000-2002’de, ABD’de, Kansas Üniversitesi’nde ‘Misafir Araştırmacı’ olarak bulunmuştur. 2007 yılında doçent olmuştur.

 

BAŞKAN YURTNAÇ’IN MESAJI

Saygı değer vatandaşlarımız,

Soydaş ve Akraba Topluluklarımızın değerli üyeleri ve Sevgili öğrencilerimiz;

Yurtdışındaki vatandaşlarımıza yönelik olarak 2008 yılında başlattığımız çalışmalar, 2010 yılında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının kuruluşu ile meyvesini vermiştir.

Kuruluşundan bu güne kadar, heyecan ve hevesle, büyük bir dikkat ve özenle çalıştığım Başkanlık görevinden ayrılıyorum.

Bizler kamu tarafında, halkımıza ve ülkemize hizmet etmek üzere yola çıkmış kişileriz. Görevimiz esnasında çeşitli duraklara uğrar, yeni yolcularla tanışır, kaynaşır ve sonra yolumuza devam ederiz. Kamu görevinin kısa tarifi budur.

Ben 2010 yılında öyle güzel bir duraktan yola çıktım ki, bu görev bana bilmediğim şeylerin farkına varmamı sağladı. Dünyayı ve dünyanın dört bir yanındaki insanımızı, tarihi ve kültürel zenginliğimizi tanıma ve analiz etme fırsatını elde ettim.

Ülkem için yeni bir kurum oluşturarak, yıllarca yalnız kalmış insanımıza, soydaş akraba topluluklarımıza hizmet etme şansını yakaladım. Şimdi de bir başka arkadaşım bu şansı elde edecek.

Makamlar hizmete vesile olarak kullanılırsa anlamlı olurlar. Ancak ünvanların süreklilikleri yoktur, gerçek olan bu dur. O nedenle kamu hayatımda, makamla şereflenmemeyi, sorunlarla samimi bir şekilde dertlenerek, üretmeyi düstur kabul ettim.

26.yılına ulaştığım kamu görevinde, hiçbir zaman heyecanımı kaybetmedim. Zira ideallerimi ve yeni şeylere kapı aralayıp üretmeyi, hiçbir zaman ikinci plana atmadım.

İnsanları öne alan, sorunları çözmeye niyetli, empati ve sempatiyi önemseyerek çalışan, dinamik bir yapıyı her zaman esas aldım.

Bir gerçek var ki şimdi, o da soluklanıp ve bir başka alanda yola devam etme zamanının geldiğidir. Önemli bir gerçek daha var ki, geçmişte olmayan bir kurumun, fikri ve maddi oluşumunu tamamlamak fırsatını elde ettim ve görev alanında heyecanla hizmet eden, dinamik bir yapıyı çalışır vaziyette bırakıyorum. Böyle bir kuruluşun kurucu başkanı olmak, hayat boyu taşıyacağım bir onurdur.

Görevim süresince yaptığımız çalışmalara destek olan; Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Bakanlarımıza, diğer büyüklerimize, çalışma arkadaşlarıma, görevim nedeniyle tanıdığım tüm dostlarıma, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza, demokratik ortamın vazgeçilmezi ve zenginliği olan sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, yurtdışından getirdiğimiz sevgili öğrencilerimize, soydaş akraba topluluklarımıza teşekkür ediyor, herkesin hakkını helal etmesini istirham ediyorum.

Hoşçakalınız.

Kemal YURTNAÇ
       Başkan 

İçeriği Paylaş