Balkan Gazetecileri Bursa’da Buluşacak

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Bursa, 2-3 Mayıs’ta ‘Balkan Ülkeleri Medya Forumu’ ile Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan’dan gelen 140’ınüstünde gazeteci ve üst düzey yöneticiye ev sahipliği yapacak.

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Balkanlar ve Türkiye arasındaki bölgede barış ve huzur ortamına katkı sağlamak amacıyla, medya mensupları ile bilim insanlarının bir araya geleceği ortak bir platform oluşturuyor. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen ‘Balkan Ülkeleri Medya Forumu’ Bursa’da gerçekleşecek.

Bursa Valiliği’nin ev sahipliği yapacağı forum 2–3 Mayıs tarihleri arasında Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak. Organizasyona Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan’dan gazeteciler ve üst düzey yöneticiler katılacak.

Çarşamba Valilik binasında Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Bursa Valisi Şahabettin Harput, organizasyonunun hem Balkan ülkeleri, hem de dünya basınında Bursa’nın tanıtımı için önemli olduğunu belirtti. Bursa’nın Balkan coğrafyasının mikro modeli olduğunu söyleyen Vali Harput, şöyle dedi:

“Bölge ülkeleri ve halk ile Bursa’nın kurduğu güçlü Bağlar organizasyon için önemli etkenler oldu. Halen Balkan coğrafyasındaki ülkelerin tamamının Bursa ile bağlantısı var. Balkanlar ve Türkiye ilişkileri açısından kurulacak köprü için de Bursa’nın seçilmesi önemli. ”

“3 BİN DAVETİYE BASILDI”

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya ise forum dışında etkinliklerin 1–4 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını anlatırken, “Kontenjanlar dâhilinde 140 gazeteci ve üst düzey katılımcı kayıt yaptırdı. Bu sayının daha da artmasını bekliyoruz. İlk defa Balkanlar ile böyle bir program gerçekleşiyor. İlk ve son olmayacak. Her yıl veya 2 yılda bir tekrarlansın istiyoruz. Organizasyon için 3 bin davetiye dağıtılıyor. Burada 4Üniversite rektörü ağırlanacak, yurt içinden 25 yabancı medya mensubu katılacak. Mümkün olduğunca programı en geniş çerçevede, canlı tutmaya çalışacağız” diye konuştu.

Katılımcı ülkelerin kendilerini tanıtma fırsatı bulacağı foruma Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov’un da katılması bekleniyor. – Bursa (Doğan Haber Ajansı)


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.