Bosnalı, Mehmetçikle güldü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Birliği Barış Gücü (EUFOR) bünyesinde, Bosna Hersek’te barışı koruma faaliyetlerinde bulunan Türk Temsil Heyeti Başkanlığı, ülkenin orta kesimlerindeki Zavidoviçi kentinde 41 yıldır onarımı yapılmayan, 650 öğrencili ilköğretim okulunun bakım ve tadilatını yaptı.

Zavidoviçi kentinde, 1973 yılında yaptırılan ve bugüne kadar en ufak onarım dahi görmeyen, kentte ilk faaliyete başlayan ilköğretim okulunun Türk askeri tarafından yaptırılan bakım ve tadilat çalışmalarının tamamlanması nedeniyle tören düzenlendi. Törene, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Zenitsa Doboy Kantonu Eğitim Bakanı Mirko Trifunoviç, Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Alptekin Tartıcı, Saraybosna Askeri Ataşesi Kurmay Albay İsa Sancaklı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Saraybosna Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç, Kültür ve Tanıtma Müşaviri Dr. Cengiz Aydın, Din Müşaviri Hasan Atlı, Ticaret Müşaviri Bilgehan Caner, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdür Vekili Rabia Bozkurt, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören kapsamında, okul öğrencileri tarafından Türkçe ve Boşnakça şiir okundu, yerel folklor oyunları gösterisi yapıldı.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, törende yaptığı konuşmasında, Türk birliğinin Bosna Hersek’e gelmesinin üzerinden 21 yıl geçtiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Zamanla askerlerin sayısı azaldı, ancak etkisi azalmadı. Onların sayısı azalırken, sivil toplum kuruluşlarımız, bankalarımız, işadamlarımız Bosna’nın her yerinde faaliyet gösteriyor. Ekonomi, kültür, yatırım gibi bütün alanlarda Bosna Hersek’in her şehrinde var olacağız. Bütün bunların tek amacı var, Bosna Hersek’in güçlenmesi, yardım alan bir ülkeden yardıma ihtiyacı olmayan ve mümkünse yardım yapan bir ülke haline gelmesidir, başka bir amaç yoktur.”

Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Alptekin Tartıcı, bir kısmını Boşnakça olarak yaptığı törendeki konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak 1993 yılında beri farklı isimler altında icra edilen uluslararası barış gücü harekatları çerçevesinde Bosna Hersek’te görev aldıklarını belirterek, 21 yıllık süre zarfında, Bosna Hersek vatandaşları ile el ele vererek, 400’den fazla projeyi hayata geçirdiklerini vurguladı.

Kurmay Albay Tartıcı, “Bu projelerin bir çoğunun yapımında Türk askerleri, siz kardeşlerimizle omuz omuza çalışmıştır. Bugüne kadar yapmış olduğumuz projelerin toplam değeri, 4 milyon avroyu geçmiştir” dedi.

Yeni Akit


İçeriği Paylaş