Yatırımcılar için oturma izni almak kolaylaştı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Parlamentosu, kanunda yaptığı değişiklikle vatandaşlığa hak kazanmak için ülkede yapılması gereken yatırım miktarını düşürdü.

Yeni düzenlemeler çerçevesinde Bulgaristan’da 600 bin Leva (305 bin Euro) emlak yatırımı yapan, en az 10 kişiye istihdam sağlayan bir şirkete 500 bin Leva (255 bin Euro) ya da ekonomik açıdan kalkınmamış bir bölgede beş kişiye istihdam sağlayan bir şirkete 250 bin Leva (127 bin Euro) yatırımda bulunan kişilere kalıcı oturma izni verilecek.

Geçtiğimiz Kasım ayında kabul edilen yasada, Bulgaristan ekonomisine bir milyon Leva (510 bin Euro) getiren herkese vatandaşlık alma hakkı getirilmişti.

Ancak vatandaşlık alabilmek için bunun yanı sıra, ülkede en az bir yıldır oturma iznine sahip olmak gerekiyordu. Oturma izni almak için ise en az 50 kişiye istihdam sağlayan bir şirkete 4 milyon Leva (2 milyon Euro) yatırım yapmak gerekiyordu. Yeni düzenlemelerde oturma izni almak kolaylaştı.

2007 yılında en yoksul ülkesi olarak Avrupa Birliği’ne katılan Bulgaristan, Euro Bölgesi’nde yer almıyor.

Bulgaristan vatandaşları, ülkenin Schengen Bölgesi’nde bulunmamasına rağmen üç aya kadar diğer AB ülkelerine vize almadan seyahat edebiliyor. Aynı zamanda bazı ülkelerde uygulanan kısıtlamalara rağmen Avrupa’da serbestçe çalışabiliyor.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.