Bulgaristan, iş yapma şartları bakımından dünyada 58. sırada

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Dünya Bankası’nın, “İş Yapmak” (Doing Business) adı altında yaptığı sıralamada 189 ülkedeki küçük ve orta ölçekli şirketlerin oturttuğu iş düzenlemeleri incelendi. İncelemenin sonucunda, uzmanların şirketlerin bir işi başlatmak, kredi almak ve vergi ödemek için gereken şartları değerlendirdikleri anlaşılıyor. 10 bin iş adamından alınan veriler neticesinde hazırlanan sıralamanın başında, bu yıl da 2007’den bu yana liderliği kimseye kaptırmayan Singapur gelirken, kendisini Hong Kong, Yeni Zelanda, ABD ve Danimarka gibi ülkeler takip ediyor.
11. kez yapılan araştırmada, Bulgaristan geçen yılki pozisyonunu muhafaza ediyor. Sıralamada 58. sırada yer alan Bulgaristan’ın, geçen yıla kıyasla yatırımcıları koruma kriterine göre bir derece düşüş yaşadığı görülüyor. Sözleşmeleri uygulama bakımından ise, ülke geçen yılki konumunu koruyor. Geçen yıla kıyasla inşaat izni verme kriterine göre 8 derece gerileyen Bulgaristan, yeni iş kurma kriterine göre 7 derece gerilemiş bulunuyor. Ülkenin olumlu yönde gelişme kaydettiği kriterler ise 3 derece yukarı çıktığı vergi ödeme ve 7 derece yukarı çıktığı sınır ötesi ticaret kriterleridir.
Diğer yandan geçen yıl 34. sırada yer alan Fransa, 38. sıraya düşerek 21. sırada bulunan Almanya’nın çok çok gerisinde kaldı. Uluslararası yardım programı kapsamında bulunmasına rağmen, Portekiz 31. sırada yer almak suretiyle iyi sayılan bir konumda bulunuyor. Yunanistan, ekonomik gerileme ve sosyal çalkalanmaların yaşanmasına rağmen, 78’den 72. sıraya yükselerek sıralamadaki pozisyonunu düzeltiyor. Son 3 sırada ise Afrika ülkeleri olan Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad bulunuyor.

http://zaman.bg


İçeriği Paylaş