Ülkede çocukların %43’ü Bulgarca bilmiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da çocukların neredeyse yarısı Bulgarca anlamıyor ve konuşmuyor. Eurostat araştırmasının sonuçlarına göre 11 yaş altındaki çocukların %43’ünün ana dili Bulgarca değil. Bulgaristan Öğretmenler Sendikası Başkanı Yanka Takeva’nın açıklamasına göre ilk defa bu yıl istatistiklere anaokullarından çocuklar da dahil ediliyor.

Demografik Politikaları Merkezi’nden verilen bilgiye göre yüzdelerin büyümesi, istatistiklere sadece öğrencilerin dahil edilmesine bağlı. Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Stefan Vodeniçarov’a gönderilen alarm verilerine göre onlardan yarısının azınlık olduğu ve ülkenin resmi dilinle zor başa çıktıkları öğrenildi.

2010 yılında, eski Milli Eğitim Bakanı Sergey İgnatov çocukların neredeyse yüzde 48’i anadilinin Bulgarca olmadığını belirtmişti. Demografik Politikaları Merkezi’nden Prof.Petır İvanov bu eğilimin devam ettiği ve hatta% 50’nin mevcut seviyelere ulaşmak için arttığını belirtti.

Demografik açıdan sorunların temeli Bulgaristan’da okuma yazma bilmeyenlerin sayısının %41 olduğu gözlemleniyor ve Avrupa Birliğinin en cahil ülkesi oluyor. Dahası ülkemiz 2012 yılı için cahillikte 53’cü sıraya yerleşip Kırgızistan, Tonga, Trinidad ve Tobago’yu arkasında bırakıyor.

http://www.kircaalihaber.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.