Millet Meclisi seçim kampanyasının sadece Bulgarca yürütülmesine karar kıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Seçim Kanunu değişiklikleriyle ilgili kabul edilen metinlerde, milletvekilleri seçim kampanyasının sadece Bulgarca yürütülmesine karar kıldı. Gerekirse seçim toplantılarda ve mitinglerde, tercüman da tahsis edilerek, Bulgarcadan başka dillerin de kullanılması öngören Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin tasarısı, milletvekilleri tarafından reddedildi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Lütvi Mestan “AKPM’nin bir çözünürlüğüne karşı oy kullandınız. Bu günden itibaren, neden çarpık demokrasiden bahsettiğimiz için, bizden açıklama isteyemeyeceksiniz. Polis düşüncesi ve “ATAKA”, Avrupa’ya karşı bir ittifak kurdu” dedi ve yeni bir oylama yapılmasını istedi. Tekrarlanan oylamada çoğunluk öneriyi yine reddetti. 119 milletvekilinden 21’i “EVET”, 92’si “HAYIR” ve 6 milletvekili de çekimser oyu kullandı.

Tartışmalarda Pofesör Stanislav Stanilov “Bulgaristan toplumunun Türkleştirildiğini kabul ederek, Avrupalı olunmuyor. Bulgaristan’ın ulusal çıkarlarına aykırı olan AGİT’in önerileri geçersizdir” dedi.

Konu hakkında HÖH Başkan Yardımcısı Aliosman İmamov “Türk dili söz konusu olduğundan kendinizi uzaklaştırabilirseniz, seçim kampanyasında sadece Bulgarca kullanılmasının, ne kadar saçma bir yasak olduğunun farkına varacaksınız. Bize örnek olarak demokrasinin beşiği ABD’yi göstermeyin, orada hiç kimse seçim kampanyasında marsianca, yoksa patagonca mı kullanacağı, aklının ucundan bile geçirmiyor.

HÖH milletvekili Ünal Lütfi “Seçim kampanyası sırasında, azınlıklardan da seçmenler yer alıyorsa, anadilinin kullanımı yasaklanmamalı maddesi, AKPM’nin çözünürlüğünde yer alıyor” dedi ve herkese Avrupalı olmaları yönünde çağrıda bulundu, “ATAKA” milletvekilleri ise neden korktuklarını sordu.

haber.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.